رژه خونبار اهواز؛ از حمله به داعش تا ادعای نقش عربستان سعودی

رسانه‌های جمهوری اسلامی صبح روز شنبه دهم آبان همه با یک تیتر مشابه با این مضمون که «سرکرده گروهک عامل حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز بازداشت شد» کار خود را آغاز کردند. خبری که حاکی ربوده شدن حبیب فرج‌الله چعب ملقب به «حبیب اسیود» از رهبران گروه «مقاومت ملی الاحواز» بود؛ گروهی که به ادعای رژیم ایران عامل حمله به رژه نیروهای مسلح در شهریور ۹۷ اهواز است.

به گزارش «تلویزیون آزادی» حدود ۲۶ ماه پیش رژه نیروهای مسلح اهواز به مناسبت هفته گرامیداشت جنگ هشت ساله، صحنه حمله مسلحانه‌ای بود که طی آن ۲۵ نفر کشته و ۶۰ نفر زخمی شدند؛ حمله‌ای که دیگر مسائل مهم کشور را تحت شعاع قرار داد و رسانه‌ها را تا هفته‌ها سرگرم خود کرد.

مقامات جمهوری اسلامی که پس از این حمله سردرگم بودند و نمی‌دانستند چه کسی را عامل این حمله معرفی کنند، فوراً مسئولیت این رویداد را متوجه داعش کردند و گفتند که این گروه شبه‌نظامی عوامل خود را برای حمله، به اهواز اعزام کرده بود.

عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران سوم مهر ۹۷ در سرمقاله این روزنامه با عنوان «تروریسم ایدئولوژیک یا قوم‌گرایانه؟» با طرح هفت دلیل، داعش را عامل حمله به رژه اهواز معرفی کرد و نوشت «شواهد و قرائنی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد نقش داعش یا رویکرد داعش را در این میان نادیده بگیریم.»

مقامات رژیم ایران بدون هیچ سند و مدرکی به این اجماع و نتیجه رسیدند که داعش متهم شماره یک حمله به رژه اهواز است و باید تنبیه شود. اوایل مهر ۱۳۹۷ سپاه پاسداران اعلام کرد با چندین موشک بالستیک، نقطه‎ای در شرق فرات در سوریه را که به ادعای این گروه نظامی «مقر عوامل طراحی حملات اهواز» بوده، هدف قرار داده است.

زمان زیادی از این حمله که در موفقیتش هم شک و تردید وجود دارد نگذشته بود که مقامات حکومتی این بار پای اسرائیل را به میان کشیدند و عوامل موساد را عامل حمله به رژه اهواز معرفی کردند. از جمله علاءالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم که مدعی شد اسرائیل در حادثه اهواز «کاملاً فعال» بوده است.

جواد کریمی قدوسی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در گفت‌وگو با ایسنا آنچه را «مثلت غربی-عبری-عربی» نامید، «منشأ اصلی حادثه تروریستی اهواز» معرفی کرد.
اظهارنظرهای این دو نماینده نه‌فقط مشروعیت اقدام سپاه در موشک‌پرانی به مقر داعش در سوریه را زیر سؤال برد، بلکه نمایان شدن پوچی ادعای دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را هم در پی داشت؛ چراکه وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه نقش اصلی نیروهای داعش را در حمله به رژه اهواز محرز دانسته بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دهم مهر ۹۷ به ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر دست داشتن این کشور در حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز واکنش نشان داد و آن‌ها را «مضحک» خواند. نتانیاهو در حساب کاربری توییتر خود نوشته است: «تلاش رژیم ایران برای ارتباط دادن حمله تروریستی در جنوب ایران به اسرائیل مضحک است.»

اتهام زنی به اسرائیل در حالی رونق پیدا کرد که داعش مسئولیت حمله را قبول کرده بود و به همین دلیل جمهوری اسلامی در موضع‌گیری‌هایش دچار سردرگمی شد. چند روزی گذشت تا اینکه وبسایت «مشرق نیوز» وابسته به سپاه پاسداران در مطلبی که بیشتر شبیه داستان‌سرایی بود، آمریکا را عامل حمله به رژه اهواز معرفی کرد و نوشت «واشنگتن سخت مشغول کار است تا جنگی مرکب و چندبعدی را علیه ایران به راه ‌اندازند.»

سردرگمی‌های جمهوری اسلامی در معرفی کردن عامل اصلی حمله به رژه اهواز تا مدتی ادامه داشت تا اینکه آب‌ها از آسیاب افتاد و این رویداد خون‌بار از صدر اخبار و تحلیل رسانه‌ها کنار رفت. حدود ۲۶ ماه پس از آن حمله، وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه‌ای مدعی شده که حبیب فرج‌الله چعب ملقب به حبیب اسیود سرکرده گروه «حرکه النضال»، عامل اصلی حمله ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز به دست «سربازان گمنام امام زمان» شناسایی و به دام افتاده است.

وزارت اطلاعات این اطلاعیه را ۱۲ روز پس از ربودن این چهره مخالف رژیم ایران منتشر کرده است؛ تأخیری که نشان می‌دهد بازهم جمهوری اسلامی در معرفی عامل اصلی حمله به رژه اهواز تردید دارد و همچنان سردرگم است.

صداوسیمای جمهوری اسلامی روز جمعه ۲۱ آبان تصاویری را از اعترافات حبیب اسیود پخش کرد که نشان می‌داد دستگاه‌های اطلاعاتی به او فشار آورده‌اند تا خودش را «عامل عربستان سعودی» معرفی کند. اسیود در اعترافاتی که تلویزیون آزادی قادر به تائید صحتشان نیست، می‌گوید که خود یا دیگر اعضای سازمانش در مقطعی با سرویس اطلاعاتی عربستان «جلسات متعدد» داشته است.

جمهوری اسلامی طبق یک عادت و رویه‌ای غیرمسئولانه، هرگاه حادثه‌ای تروریستی در ایران روی می‌دهد بدون ارائه اسناد و شواهد پای عربستان، اسرائیل و آمریکا را به میان می‌کشد؛ اما در حمله به رژه اهواز رفتار و موضع‌گیری‌های این رژیم بسیار متفاوت‌تر، سردرگم و مبتنی بر اتهام زنی‌های بی‌اساس بود که ضعف نهادهای اطلاعاتی و امنیتی این کشور را بیش‌ازپیش نمایان کرد؛ نهادهایی که ابتدا داعش را عامل حمله به رژه اهواز معرفی کردند، بعد به سراغ آمریکا رفتند و سپس اسرائیل و عربستان سعودی را نقش اول حادثه اهواز دانستند؛ حادثه‌ای که به گفته برخی احتمالاً نقشه همان نهادهای امنیتی بوده تا پس از آن، بهانه‌ای برای قلع‌وقمع مخالفانش در اهواز داشته باشد.

تحریریه تلویزیون آزادی