روح‌الله زم، مدیر کانال آمدنیوز، به اعدام محکوم شد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز سه‌شنبه از صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم، بنیان‌گذار وبسایت و کانال تلگرامی «آمدنیوز» خبر داد. این حکم غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی است.

اسماعیلی روز سه‌شنبه ۱۰ تیرماه، در نشست خبری هفتگی، گفت: «دادگاه ۱۳ مورد عناوین اتهامی را از مصادیق افساد فی‌الارض دانست.»

جاسوسی برای دو کشور فرانسه و اسرائیل نیز از جمله اتهامات آقای زم شمرده شده است.

به گفته آقای اسماعیلی، در مورد چند مورد اتهامی که «افساد فی‌الارض نبوده»، آقای زم به مجازات حبس محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران در عین حال تاکید کرده که این حکم «غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی» است و چنانچه زم به آن اعتراض کند، «پرونده به دیوان عالی ارسال می‌شود».

مسئولان حکومت ایران روح‌الله زم و کانال تلگرامی «آمدنیوز» را متهم کرده‌اند که به ویژه در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶، مردم را به خشونت تشویق می‌کردند.

این اعتراضات در حدود ۱۰۰ شهر ایران رخ داد و بر اساس گزارش‌های رسمی منجر به کشته شدن بیش از ۳۰ نفر شد.

دادگاه همچنین اتهام‌هایی در زمینه اقدام‌های مرتبط با امنیت کشور متوجه این فعال رسانه‌ای دانسته است، از جمله  «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی»، «مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار»، «تحریک موثر نیروهای رزمنده و اشخاص در خدمت نیروهای مسلح به عصیان،‌ فرار،‌ تسلیم و یا عدم اجرای وظایف نظامی».

علاوه بر دست‌کم هفت اتهام مربوط به فعالیت‌های رسانه‌ای زم،‌ او به «افساد فی‌الارض» و «تحصیل مال نامشروع» نیز متهم شده است