رضا پهلوی: مردم به دنبال تغییر رژیم هستند

 رضا پهلوی،‌ فرزند آخرین شاه ایران در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل در خصوص اعتراضات آبان‌ماه ضمن سرکوب وحشیانه مردم توسط نیروهای امنیتی گفته که این مصداق «نسل‌کشی» است و بازداشت‌های سیستماتیک، شکنجه و کشتن بسیاری از ایرانیان به خاطر هویت فرهنگی و آرمان‌های ملی‌شان مصداق «جنایت علیه بشریت» است.

همچنین، در این نامه سرگشاده آقای پهلوی با اشاره به حوادث اخیر در ایران و سرکوب خونین مردم توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، از سازمان ملل خواسته است تا با استفاده از «تمام امکانات و ابزارهای در دسترس» این سازمان برای «جلوگیری از کشتار مردم ایران» توسط جمهوری اسلامی اقدام کند. 

در نامه رضا پهلوی آمده: «سازمان ملل متحد که پاسداری از حقوق بشر را به عنوان یک وظیفه اصلی خود پذیرفته، دیگر نمی‌تواند در سکوت به تماشا بنشیند؛ بلکه باید به اقداماتی فوری و ضروری دست بزند تا کشتار مردم ایران از سوی جمهوری اسلامی متوقف شود».

ولیعهد پیشین ایران در گفتگو با مجله نیوزویک هم در مورد اعتراض‌های مردمی آبان‌ماه در ایران گفته:«این اعتراض‌ها در تمایل مردم ایران برای تغییر رژیم ریشه دارد و کافی است برای درک اینکه مردم چه می‌خواهند به شعارهایی که در خیابان‌ها سر دادند گوش فرا دهیم: آنها خواستار اصلاح نیستند، آنها جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند و صدها نفر از آنها در راه آزادی جان خود را از دست دادند.»

آیت الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در اولین واکنش به اعتراضات دی‌ماه این اعتراضات را به جریان‌های مخالف نظام و «خاندان پهلوی»  نسبت داد. سخنانی که البته با واکنش صریح و قاطع شهبانو پهلوی و شاهزاده رضا پهلوی مواجه شد.

در هفته گذشته هم آیت‌الله خامنه‌ای بدون مواخذه نیروهای امنیتی بابت کشتار مردم در اعتراضات آبان ۹۸، به شورای عالی امنیت ملی دستور داد تا «پس از بررسی سابقه خانواده‌های آسیب‌دیده» به برخی از این خانواده‌ها دیه پرداخت شود و برخی از کشته‌شده‌ها نیز شهید محسوب شوند.

مقامات ایران پس از رسانه ای شدن کشته شدگان اعتراضات اخیر در شبکه های اجتماعی ابتدا تکذیب کردند؛ اما به فاصله کمی مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی با وجود اسناد و مدارک معتبر راهی جز تایید نداشتند این قتل ها را پذیرفتند اما اشاره ای به تعداد کشته شدگان اعتراضات اخیر نکردند و تنها به گفتن «امنیتی است» بسنده کردند. حتی کشتار شهروندان ماهشهر که ابتدا توسط رسانه های داخلی تکذیب می‌شد نیز نهایتا از سوی مقامات دولتی و قضایی تایید شد.

تایید کشتار گسترده مردم در ماهشهر، در حالی از سوی قاضی‌زاده‌ هاشمی تایید شد که علی گلمرادی، نماینده ماهشهر در مجلس، کشته‌شدن مردم شهرش را تکذیب کرده و گفته بود که او در شهر حضور پیدا کرده و کسی در نیزارها کشته نشده است: «کشتار دسته‌جمعی مردم معترض در نیزارهای شهرک جراحی ماهشهر صحت ندارد و چنین اتفاقی غیرممکن است. به دلیل شهرک‌های اقماری و مناطق حاشیه‌نشین و صنایع پتروشیمی شهرک‌هایی در ماهشهر شکل گرفته است که به دلیل انشعابات تحت العرضی نیزارهای زیادی در نقاط مختلف وجود دارد. بنده هم اکنون در حوزه انتخابیه حضور دارم و به شدت این موضوع را تکذیب می‌کنم.»

جمهوری اسلامی هنوز آمار رسمی کشته‌شده‌های این اعتراضات را اعلام نکرده است. برایان هوک، مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا، تعداد کشته‌شده‌ها را حدود ۱۰۰۰ نفر تخمین زده و عفو بین‌الملل نیز کشته‌شدن ۲۰۸ نفر را تایید کرده و گفته آمار کشته‌ها بیش از این تعداد برآورد می‌شود.

دانیال بابایانی