رضا مهرگان و محمد ابوالحسنی، در پرونده جدید تفهیم اتهام شدند

 جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام رضا مهرگان و محمد ابوالحسنی، دو زندانی سیاسی، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست حاجی مرادی برگزار شد. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “حقوق بشر در ایران”، روز دوشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، رضا مهرگان زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ و محمد ابوالحسنی زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از اعزام به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست بازپرس محمود حاج مرادی از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. رضا مهرگان در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود و محمد ابوالحسنی هم در حال اتمام دوران حبس تعزیری ۲ ساله خود است. 

یک منبع مطلع از پرونده قضائی این ۲ زندانی سیاسی ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “اتهام تبلیغ علیه نظام تفهیم شده به رضا مهرگان و محمد ابوالحسنی مربوط به تلاش این ۲ زندانی سیاسی برای برگزاری مراسم در روزهای اعتراضات آبان در حمایت از جانباختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ عنوان شد که با مصداق « فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق  تحریک زندانیان به اعتراض » به رضا مهرگان و محمد ابوالحسنی تفهیم و برای محمد ابوالحسنی قرار کفالتی به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان و رضا مهرگان هم قرار بازداشت موقت صادر شد.”

 رضا مهرگان, فعال مدنی و از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای موسوم به « بیانیه ۱۴ کنشگر مدنی » در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام  تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال مدنی همچنین از بابت اتهام  اخلال در نظم و آسایش عمومی هم تبرئه شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای رضا مهرگان اجرائی است.