رخدادهای ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲۹ آوریل ۲۰۲۱

🔹-مهاباد آذربایجان غربی
شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد “ارسطو (رسول) ملارحیمی”، فعال مدنی این شهرستان را به دو سال و نیم زندان محکوم کرد.
براساس حکم دادگاه بدوی، این فعال مدنی به اتهام “عضویت در یکی احزاب کُرد مخالف رژیم ایران” به ٣١ ماه و ١۶ روز حبس تعزیری و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ٧ ماه و ١۶ روز حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده است.

🔹-ارومیه آذربایجان غربی
روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، آرمین احمدی و نیما حسن پور دو نوجوان ۱۶ ساله اهل شهرستان ارومیه توسط اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شدند.
به گفته یک منبع مطلع، آرمین اهل منطقه اسلام‌آباد ارومیه و نیما اهل روستای “ گنبد” از توابع منطقه ترگور ارومیه بوده و به ظن برافراشتن پرچم کُردستان در منطقه ترگور ارومیه بازداشت شده‌اند.

شهردار سابق ارومیه مجددا دستگیر شد
اداره کل اطلاعات آذربایجان غربی اعلام کرد «محمد حضرت‌پور به علت مخدوش بودن وثیقه» توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان شده است.
محمد حضرت پور اواخر دیماه ۹۹ توسط ماموران وزارت اطلاعات ایران دستگیر و پس از حدود ۲ ماه بازداشت به زندان اورمو منتقل شده بود. وی پس از حدود سه ماه روز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ با قرار وثیقه موقتا آزاد شده بود.

🔹-تهران
مدیران و کارکنان شهرداری منطقه ۶ شهرداری تهران به جای پاکبانان واکسن زدند
درپی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه «بیش از ۷۰ نفر از کارکنان شهرداری منطقه ۶ تهران سهمیه واکسن پاکبان‌ها را به خود تزریق کرده‌اند»، پیروز حناچی، شهردار تهران، در توییتی نوشت: «داده‌های تزریق واکسن در شهرداری فورا بررسی خواهد شد و در صورت مشاهده تخلف، با افراد خاطی برخورد می‌شود.»

رضا شهابی، فعال کارگری و راننده اخراجی اتوبوسرانی واحد، در نامه‌ای سرگشاده، از تهدید‌های جانی مکرر فردی ناشناس علیه خودش، فرزندان و بستگانش خبر داده و از دستگاه‌های مسئول برای تامین امنیت اطرافیانش کمک خواسته است.

مریم کلارن، دختر ناهید تقوی، زندانی ایرانی-آلمانی، به خبرگزاری فرانسه گفت که دادگاه انقلاب مادرش را به اتهامات «امنیتی» مانند «تبلیغ علیه نظام» متهم کرده است.

🔹-شیراز فارس
روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ماه، دو شهروند بهائی به نام‌های وحید دانا و سعید عابدی توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل شخصی خود بازداشت شدند. هفت شهروند بهائی دیگر نیز که در تاریخ ۱۷ فروردین بازداشت شده بودند با گذشت ۲۳ روز کماکان بصورت بلاتکلیف در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه‌های امنیتی شیراز به سر می‌برند.

🔹- کرمان
دادستان کرمان: ۱۰ تروریست تکفیری که قصد ترور و اقدامات خشن نظامی داشتند، بازداشت شدند
تعدادی از این عناصر از خارج کشور وارد کرمان شده بودند

🔹-سوسنگرد خوزستان
کارگران آب و فاضلاب سوسنگرد در اعتراض به عدم پرداخت ۱۰ ماه حقوق معوقه‌شان دست به اعتراض زدند. کارگران با در دست داشتن پلاکارد در سطح خیابان دست به راهپیمایی زدند.

🔹-نقده آذربایجان غربی
در پی شکایت فرمانداه نقده از جواد حسین زاده مدیر کانال “بیزیم سولدوز” و علی ابراهیم زاده، به دلیل توهین و نشر اکاذیب، این دو شهروند تُرک به حبس تعزیزی و جزای نقدی محکوم شدند.
آقای حسین زاده به پرداخت ۴۰ میلیون ریاد و ابراهیم زاده به پرداخت ۴۰ میلیون ریاد و ۵۳ روز حبس تعزیزی محکوم شدند.

🔹-بابل مازندران
تجمع پرستاران و کادر درمان بیمارستان روحانی شهرستان بابل استان مازندران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه و کاهش شدید کارانه‌ها.

🔹-بهبهان خوزستان
فرزانه انصاری‌فر، خواهر فرزاد انصاری‌فر، سرامیک‌کار ۲۷ ساله اهل بهبهان که در جریان اعتراضات آبان ۹۸ بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شد، به شعبه ۳ دادسرای انقلاب بهبهان احضار شده است.
یک منبع آگاه گفت که خانم انصاری‌فر به اتهام توهین به رهبری، مشارکت در اخلال در نظم و آسایش عمومی و برهم زدن امنیت کشور و همچنین اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی به شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب شهر بهبهان احضار شده است.

🔹-کرج البرز
منوچهر بختیاری، فعال سیاسی و پدر دادخواه زنده‌ یاد پویا بختیاری که در آبان‌ماه ۹۸ در مهرشهر کرج بر اثر اصابت گلوله به سرش جان باخت، روز پنج‌شنبه، نهم اردیبهشت‌، با هجوم نیروهای امنیتی به منزل برادرش بازداشت شد.