رخدادهای ۸ فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۲۸ مارس ۲۰۲۱

🔸-همدان
صف‌های طولانی برای خرید کالاهای اساسی در شهرهای ایران همچنان پابرجا است. این ویدئو نیز مربوط به خرید صف مرغ یخ‌زده در میدان بوعلی همدان است.

🔸-هفت تپه خوزستان
کارگران بخش دفع آفات نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به کاهش زمان قراردادها از یک سال به سه ماه، عدم عقد قراردادهای جدید و اخراج برخی کارگران، روز یکشنبه ۸ فروردین برای دومین روز متوالی تجمع کردند.

🔸-اهواز خوزستان
تجمع اعتراضی کارکنان آب و فاضلاب روستایی سابق خوزستان
کارکنان آبفار سابق خوزستان در اعتراض بە عدم دریافت حقوق معوقە و بلاتکلیفی وضعیت استخدامی، روز یکشنبه ۸ فروردین مقابل استانداری تجمع کردند.

🔸-بانه کردستان
نیروهای امنیتی چهار شهروند اهل شهرستان بانه را بازداشت کردند
بامداد پنج‌شنبه، ۵ فروردین‌ ۱۴۰۰، چهار شهروند کُرد به نام‌های ریبوار قادری، پرویز قادری، بهروز قادری و هاوژین قادری اهل روستای «یعقوب‌ آباد» از توابع شهرستان بانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضایی این چهار شهروند را بازداشت و آنها را به مکان نامعلومی منتقل کردند.
این چهار شهروند پس از برگزاری مراسم جشن نوروز در روستای «یعقوب‌ آباد» از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
پیگیری‌های خانواده این افراد برای اطلاع از وضعیت آنها تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

🔸-بوشهر
نامه فعالان رسانه ای به رئیس جمهوری ایران برای آزادی امیر‌عباس دهباشی‌نژاد خبرنگار بوشهری
شماری از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در نامه‌ای به رئیس جمهور ایران، خواستار آزادی امیرعباس دهباشی‌نژاد، خبرنگار بوشهری شدند.
دهباشی‌نژاد با شکایت استانداری بوشهر و معاون عمرانی او، اواخر مهرماه ۹۹ بابت اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به ۲۱ ماه حبس و از بابت اتهام «توهین به مقامات و مامورین دولت» به تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.
بنا بر این گزارش این حکم در تاریخ ۱۲ اسفندماه ۹۹، بدون تشکیل جلسه عینا به تایید دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر رسیده و روز ۲۷ اسفندماه آقای دهباشی نژاد بازداشت و با خودروی استانداری جهت تحمل دوران محکومیت به زندان بوشهر منتقل شده است.

🔸-شوش خوزستان
بر اساس گزارش‌ منابع محلی، ابراهیم عطشانى ۲۰ ساله و مصطفى حرگانى ۲۲ ساله از اهالى منطقه «دوار» شهر شوش بامداد جمعه ۶ فروردین با شلیک مستقیم نیروهاى بسیج پایگاه دانش مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند و بعد از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست دادند.
منابع محلی می‌گویند هر دو نفر سوار بر موتورسیکلت از خیابانى که دادگاه، حوزه علمیه، پایگاه بسیج دانش و ساختمان چند اداره در آن وجود داردند، در حال عبور بودند که مورد اصابت گلوله نیروهاى بسیج و لباس شخصى‌ها قرار گرفتند.
گفته می‌شود ابراهیم عطشانى از ناحیه پا و شکم و مصطفى حرگانى از ناحیه کتف مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند. ابراهیم عطشانى پس از انتقال به بیمارستان در اهواز، بعد از قطع پا در بعد از ظهر شنبه ۷ فروردین جان خود را از دست داد و مصطفى حرگانى ساعاتى پس از آن جان سپرد. منابع محلى مى‌گویند: هر دو جوان تا رسیدن به بیمارستان زنده بودند.
ابراهیم عطشانى در اعتراضات آبان ۹۸ بازداشت شده بود و بعد از چند ماه بازداشت و حبس، با قرار وثیقه آزاد شده بود.
مسئولان انتظامی و قضائی رژیم ایران تا کنون درباره کشته شدن این دو جوان در شهرستان شوش اظهار نظر نکرده‌اند؛ اما عوامل حکومتى در بین مردم شایعه کردند که این دو جوان در هنگام هجوم به حوزه علمیه، دادگاه و پایگاه بسیج مورد اصابت گلوله نیروهاى امنیتى قرار گرفته و بازداشت شده‌اند؛ روایتى که توسط بستگان این دو جوان تکذیب شده است.

🔸-میناب هرمزگان
تجمع دیروز بازاریان میناب که در اعتراض به عملکرد شهرداری این شهر بدلیل مسدود کردن ورودی‌های بازار
بازاریان میناب روز گذشته به منظور رسیدگی به وضعیت مسدود شدن ورودی‌های بازار این شهر و بروز گرفتاری برای تردد بار و اجناس خود به درون بازار و همین طور اجرای طرحی که عملا تردد مردم با خودرو را به بازار محدود کرده، در پیاده‌روی جدید ساخته شده در این معبر از سوی شهرداری میناب تجمع کردند.