رخدادهای ۸ شهریور ۱۳۹۸ برابر با ۲۰۱۹/۸/۳۰

🔸-نسیم شهر. طهران
بازداشت ۲ کارمند شهرداری نسیم‌شهر ( استان تهران) به اتهام جعل
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان خبر دستگیری ۲ کارمند شهرداری نسیم‌شهر را به اتهام جعل مدارک تأیید کرد.

🔸-رامسر. مازندران
رضا مهرگان یکی دیگر از امضاءکنندگان درخواست استعفای خامنه‌ای بازداشت شد.

🔸-تهران
برای ۹ نفر از معترضان دیماه ۹۶ مجموعا مجازات ۵۰ سال زندان صادر شد
۹ فعال مدنی به نام‌های «بهنام موسیوند»، «سعید اقبالی»، «نادر افشاری»، «محمود معصومی»، «شقایق محکی»، «داریوش آبدار»، «شیما بابایی»، «مژگان لعلی» و «سعید صیفی جهان» از سوی دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۵۴ سال زندان محکوم شدند.

رسول طالب مقدم، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر، به دو سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

دو روز پس از انتشار گزارش‌ها در مورد آزادی محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، با وثیقه یک میلیارد تومانی و به‌دلیل «کسالت»، رئیس کل دادگستری تهران روز جمعه، ۸ شهریور، از بازگشت او به زندان خبر داد.

🔸-سی سخت. کهگیلویه و بویر احمد
گروهی از کارگران شهرداری سی سخت، در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود، دست به تجمع زدند.

🔸-کرمان
وجود ۷۷۰ روستای فاقد آب آشامیدنی در کرمان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان: براثر خشکسالی و برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی دسترسی به آب آشامیدنی و سالم در این استان کم شده طوری که موجب شده که در بخش آب فاضلاب روستایی۷۷۰ روستای فاقد آب آشامیدنی داشته باشیم.
وی افزود: متأسفانه بیش از ۱۳ شهر در استان و ۶۳ درصد جمعیت شهری استان با بحران شدید آب مواجهند و باید فکری کرد که اگر نتوانیم منبع پایدار آب برای بخش آشامیدنی استان تهیه کنیم در چند سال آینده فاجعه ای رخ می‌دهد.

🔸-سنندج. کردستان
بیش از ۴۰ فعال کُرد برای اعتراف تحت فشار و شکنجە هستند.
شبکه حقوق‌بشر کردستان در گزارشی اعلام کرد در حال حاضر بیش از ۴۰ فعال کرد بازداشت شده برای اعتراف تحت بازجویی و فشار قرار دارند.
در حال حاضر دست‌کم ۲۲ نفر به اتهام «همکاری با احزاب اپوزیسیون کرد» در بازداشت و تحت فشار هستند. گفته می‌شود نیروهای امنیتی از آن‌ها خواسته‌اند مصاحبه‌های تلویزیونی علیه احزاب کرد انجام دهند.
علاوه بر آن‌ها بیش از ۲۰ شهروند کرد اهل سنت هم به اتهام «فعالیت‌های مذهبی» بازداشت شده‌ و تحت فشار قرار دارند.