رخدادهای ۸ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰

🔸-تهران
روز جمعه ۷ آذر ماه ۱۳۹۹، زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در به بند ۶ زندان تهران بزرگ در اعتراض به بی توجهی مسئولان این زندان به مطالبات او با ارسال نامه ای به رئیس زندان تهران بزرگ اعلام اعتصاب غذای خشک کرد.

بازداشت رئیس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه
“محمدجواد رشیدی” رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه و رییس فعلی حفاظت شوراهای حل اختلاف به اتهام اخذ رشوه در پرونده طبری از نیازآذری بازداشت شد.

🔸-شهربیجار. گیلان
حدود ۴۲ کارگران پیمانی شاغل در پروژه ساخت سد مخزنی شهر بیجار واقع در استان گیلان دست‌کم ۱۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، دارند.

🔸-بندرعباس هرمزگان
استان هرمزگان دارای بالاترین تورم سالانه در آبان ماه
بر مرکز آمار ایران، استان هرمزگان با ۳۴/۲ درصد بیشترین نرخ تورم سالانه در آبان ماه را در کل مناطق شهری و روستایی ایران داشته است.
مرکز آمار ایران پیشتر نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه ١٣٩٩ را برای خانوارهای ایرانی ٢٩ درصد اعلام کرده بود.
منابع غیررسمی این نرخ را بالاتر می‌دانند.

🔸-گرگان. گلستان
طبق اعلام رئیس پلیس فتا استان گلستان، گرداننده یک صفحه شخصی در یکی از شبکه های اجتماعی که در زمینه مدلینگ فعالیت می کرد، توسط پلیس فتا بازداشت و محتویات صفحه وی نیز حذف شد.
در این گزارش به هویت فرد بازداشت شده، اشاره ای نشده است.

🔸-اراک. مرکزی
مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی گفت: بیش از ۵۰۰ باشگاه ورزشی فعال در استان مرکزی با شیوع بیماری کرونا دچار آسیب شدند.
عابد حقدادی افزود: آمار رسمی مبنی بر اینکه به دلیل شیوع بیماری کرونا دقیقاً چه تعدادی از پرسنل باشگاه ها بیکار شده اند و شغل خود را از دست داده اند، وجود ندارد اما حدودا ۳۰۰۰ نفر از افرادی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم و نیز به شیوه های تمام وقت و پاره وقت اشتغال آنها به باشگاه‌های ورزشی ارتباط داشت، دچار آسیب شده اند و درآمدهای آنها کاهش پیدا کرده است. حتی در بسیاری موارد شغل خود را از دست داده اند.

🔸-بهبهان. خوزستان
جمعی از جوانان جویای کار روستای شهرویی واقع در شهرستان بهبهان، با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان خواستار استخدام در پالایشگاه بید بلند دو بهبهان شدند.

🔸-ارومیه. آذربایجان غربی
نائب (مسعود) حاجی پور شهروند کُرد اهل ارومیه از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.
دادگاه این شهروند را به “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام جمهوری اسلامی” متهم کرده است.

🔸-مشهد
در پی خودکشی دختر ۱۵ ساله دادستان مشهد بهزیستی را متهم کرد
حمیدرضا پوریوسف، مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی، از خودکشی یک دختر ۱۵ ساله در مرکز نگهداری از دختران در معرض آسیب بهزیستی مشهد خبر داد. هم‌زمان دادستانی مشهد این خودکشی را ناشی از «ضعف عملکرد» بهزیستی دانست.

🔸-سنندج. کردستان
شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی “سعیدی” یک فعال مدنی کُرد به نام “فرزاد حسینی” ٣١ ساله اهل روستای “دیوزناو” از توابع سروآباد ساکن کامیاران را به پنج سال حبس تعلیقی و پنج ماه حبس تعزیری محکوم کرد.
او به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف نظام متهم شده است

🔸-بانه. کردستان
روز چهارشنبه ۵ آذر ۹۹، رحمان رسولی توسط اداره اطلاعات شهرستان بانه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
او به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام بازداشت شده است.