رخدادهای ۷ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰

🔸-فردیس. البرز
تجمع اعتراضی کارگران شهرداری فردیس
جمعی از کارگران شهرداری فردیس در استان البرز روز پنجشنبه ششم آذر ۹۹ در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت خود به پیمانی و با خواست حذف شرکت پیمانکاری مقابل ساختمان شهرداری و دفتر پیمانکار اقدام به برگزاری تجمع کردند.

🔸-بندرخمینی. خوزستان
تداوم تجمع اعتراضی کارگران تخلیه و بارگیری بندر خمینی
روز پنجشنبه ۶ آذر ماه۹۹، شماری از کارگران تخلیه و بارگیری بندر خمینی در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و همچنین عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت نشدن کامل مطالبات، شرایط سخت کاری و رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی دست به تجمع زدند.

🔸-مشهد
رئیس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است.

🔸-تهران
روز پنج شنبه ۶ آذر ماه ۱۳۹۹، دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به تخریب خانه یک زن سرپرست خانوار که چندی پیش توسط ماموران شهرداری بندرعباس صورت گرفت در مقابل ساختمان وزارت کشور در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

حکم ۷۴ ضربه شلاق داوود رفیعی، فعال کارگری پس از حضور در شعبه یک اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین به ریاست محمدمهدی براعه اجرا شد.
این فعال کارگری ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، به دلیل حضور در مقابل ساختمان وزارت کار و امور اجتماعی و در دست گرفتن یک پلاکارد اعتراضی که در آن به پیشنهاد رشوه وزیر کار به این فعال کارگری اشاره شده بود به دست ماموران انتظامی در آن وزارتخانه بازداشت شد.

عزیز مجیدزاده (آندریاس) و یک نوکیش مسیحی دیگر با هویت نامشخص، در شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت و فعالیت در کلیساهای خانگی» به ترتیب به تحمل ۴ سال و ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران در تهران ترور شد
رسانه‌ها در ایران گزارش داده‌اند که «محسن فخری‌زاده» از دانشمندان «موثر و رده بالا در حوزه هسته‌ای» در آبسرد دماوند «ترور» شده است.
گفته می‌شود او تنها و است که بنیامین نتانیاهو در یک برنامه از او نام برده و رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده بودند که نقشه ترور وی یک بار در سال‌های گذشته شکست خورده بود.

🔸-خرمشهر خوزستان
جمعی از کارگران مجتمع تجاری اروند (کنزالمال) در اعتراض به‌ عدم پرداخت مطالبات مزدی‌شان، روز پنج‌شنبه ۶ آذر دست به تجمع زدند.

🔸- زاهدان. سیستان و بلوچستان
روز شنبه ۱ آذرماه ۹۹، یک شهروند بلوچ به نام “عبدالله گرگیج” فرزند حاج ملا دین محمد، موذن مسجد اصحاب رسول امیر کبیر زاهدان با تیراندازی مستقیم ماموران امنیتی جان خود را از دست داد.

🔸-ساری. مازندران
کیومرث نیازآذری رئیس اداره کل اطلاعات استان مازندران از زمان تاسیس تا سال ۸۵ و پدر مصطفی نیازآذری متهم ردیف پنجم پرونده اکبر طبری توسط حفاظت اطلاعات قوه‌قضائیه بازداشت شد.
درباره نحوه دستگیری کیومرث نیازآذری و ارتباط او با پرونده اکبری طبری تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

🔸-هیرمند. سیستان و بلوچستان
روز دوشنبه ۳ آذرماه ۹۹، مهدی علیزهی شهروند بلوچ اهل روستای سعید آباد شهرستان هیرمند در نقطه صفر مرزی بر اثر تیراندازی ماموران مرزبانی جان خود را از دست داد.

🔸-شوش. خوزستان
روز چهارشنبه ۵ آذرماه ۱۳۹۹، یک نوجوان ۱۵ ساله اهل شهرستان شوش با هویت امیر دبات (کعبی) ۱۵ ساله، اهل روستای خشان از توابع شهرستان شوش” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

🔸-رشت. گیلان
سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی در زندان لاکان رشت علیرغم تشخیص پزشکان مبنی بر بیماری لوپوس مفصلی و دستور تخلیه سینه از رسیدگی پزشکی محروم است. تاکنون دستکم ۳ پزشک خارج از زندان مشکلات و عدم توان تحمل کیفر خانم نوروز مرادی را تایید کرد‌ه‌اند اما پزشکی قانونی هنوز نظر نهایی خود را صادر نکرده و خانم نوروز مرادی بلاتکلیف است.