رخدادهای ۶ مهرماه ۱۳۹۹ برابر با ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰

🔸-تهران
روزی ۳ تن اکسید گوگرد در ریه تهرانی‌ها
مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران:
هر روز بیش از ۳ تن اکسید گوگرد در اثر تردد خودروها در هوای پایتخت منتشر می‌شود.

ساسان نیک نفس، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ اندرزگاه ۲ اتاق ۱ زندان تهران بزرگ بر اثر ابتلا به بیماری اعصاب و روان از دسترسی به دارو و خدمات پزشکی محروم است. این فعال مدنی, در پرونده ای به همراه چند تن دیگر از فعالان مدنی پس از طی مراحل دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود اما با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مدت ۵ سال از این مدت اجرائی است.

بهنام محجوبی نظام آبادی، زندانی عقیدتی و درویش گنابادی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین بر اثر بی توجهی مسئولان زندان اوین به بیمارستان رازی تهران اعزام شد. بهنام محجوبی، در حالی تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود است.

🔸-نوترکی. چهارمحال و بختیاری
اعتراض دامداران شهرک دامپروری نوترکی نسبت به گرانی خوراک دام و دارو وعده ووعیدی که مسئولین داده بودند دروغی بیش نبوده وبه آن عمل نکردند.

🔸-تاکستان. قزوین
آتش سوزی در پمپ بنزین تاکستان چهارراه بانک ملی
به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان قزوین انفجار در پمپ بنزین در شهرستان تاکستان ۳ فوتی و تعدادی مصدوم و مجروح برجای گذاشت.

🔸-مهاباد آذربایجان غربی
ماموران اداره اطلاعات دو برادر را به نام‌های سامان و سالار غزالی که از فعالان مدنی شناخته شده مهاباد هستند، بازداشت کرده‌اند.
با وجود گذشت ۱۰ روز تاکنون از سرنوشت و محل نگهدرای این دو برادر اطلاعی در دست نیست.

🔸-سردشت آذربایجان غربی
هنگ مرزی خواستار تخلیه ۶ روستای سردشت شد.

🔸-سنندج کردستان
حکم صابر قادری، شهروند اهل شهرستان دهگلان، در دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به سه سال حبس تقلیل یافت. وی پیش‌تر در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ۶ سال حبس محکوم شده بود.
سه دادگاه تجدیدنظر قادری پیش‌تر در روز چهارشنبه ۱٢ شهریور، در شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به ریاست قاضی «مصطفی طیاری» برگزار شد و حکم پنج سال حبس وی به اتهام «عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام» به ٢٨ ماه حبس و حکم یک‌ سال زندان او به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ٨ ماه حبس کاهش یافت.

هوشمند علیپور، زندانی سیاسی کُرد کە هفتە گذشتە و پس از لغو حکم اعدام، دوبارە محاکمە شدە بود، بە ٣٨ ماه حبس محکوم شد.

🔸-چابهار. سیستان و بلوچستان
نیروهای ارتش به دلیل فاصله نزدیک فرودگاه در حال ساخت چابهار با پایگاه خود و مخالفت با این طرح، روز یکشنبه ششم مهر اقدام به تیراندازی در محل این پروژه کرد.

تیراندازی در بازار زرگران شهرستان چابهار!

🔸-پیرانشهر. آذربایجان غربی
یک شهروند کُرد اهل پیرانشهر به نام “سردار مینه‌پور” فرزند حسین ٢۵ ساله از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

🔸-یزد
منیره منتظری، عکاس اهل یزد توسط پلیس فتا احضار و حساب شخصی او در اینستاگرام در اختیار این نهاد امنیتی قرار گرفته است.

🔸-دشت آزادگان. خوزستان
کشته شدن دو مرزبان ایرانی در درگیری با افراد مسلح
دو نفر از پرسنل هنگ مرزی دشت آزادگان خوزستان در درگیری با افراد مسلح کشته شدند.

🔸-کرمان
دادخدا سالاری، دادستان عمومی و انقلاب کرمان از احضار فعالان ورزش همگانی در پارک ها و بوستان های این شهر به اتهام حرکات به ادعای وی « خلاف شرع و قانون » خبر داد.
دلیل احضار این فعالان پخش موسیقی شاد توام با رقص و آواز در حین انجام ورزش صبحگاهی صورت گرفته است.

🔸-سمنان
تجمع مینی بوس داران سمنان مقابل فرمانداری و اعتراض به مشکلات و بی توجهی مسئولان.