رخدادهای ۵ شهریور ۱۳۹۸ برابر با ۲۰۱۹/۸/۲۷

🔸- زابل. سیستان و بلوچستان
دانشجویان سیستان در هنگام ورود استاندار به فرمانداری زابل در اعتراض به عدم توجه استاندار به وضعیت بد منطقه سیستان و مطالبات مردم تجمع کردند.

🔸-اراک. مرکزی
کارگران هپکو روی ریل راه آهن شمال جنوب
کارگران معترض هپکو که اعتراضات خود به وضعیت موجود شرکت و حقوق معوقه خود را از یکشنبه سوم شهریورماه آغاز کرده اند، امروز با حضور در مسیر راه آهن شمال جنوب ریل راه آهن را بستند.

🔸-بندرخمینی. خوزستان
جمعی از کارگران شرکت پتروشیمی فارابی، در اعتراض به اخراج ۱۲ تن از همکاران خود و عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، در داخل ساختمان کارخانه، دست به تجمع اعتراضی زدند.

🔸-تبریز. آذربایجان شرقی
تجمع اعتراضی جمعی از بازنشستگان مخابرات آذربایجان شرقی
صبح روز سه‌شنبه ۵ شهریور ۹۸ ، جمعی از بازنشستگان مخابرات آذربایجان شرقی با بلند کردن یک بنر بزرگ در حضور مقابل اداره مرکزی مخابرات استان تجمع اعتراضی برپا کرده و خواستار پاسخگویی به مطالبات خود شدند.
آنها خواستار اجرای کامل و دقیق دستورالعمل‌های استخدام سال ۸۹ و همچنین پرداخت مطالبات معوق خود هستند.

🔸-زاهدان. سیستان و بلوچستان
ابلاغ حکم اعدام مولوی امان الله بلوچی در ادامه فشار به فعالین مذهبی اهل سنت
گزارش های رسیده از ایران حاکی است که در ادامه فشار نظام به فعالین مذهبی اهل سنت و همچنین ایجاد فضای رعب ووحشت ، مولوی امان الله بلوچی، روحانی اهل سنت محبوس در زندان مرکزی زاهدان به دلیل اقدامات امنیتی علیه نظام به ده سال حبس و اعدام از طریق چوبه دار محکوم شده است.

🔸- قصرقند. سیستان و بلوچستان
زخمی شدن دو سوخت‌بر بلوچ در اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی ماموران امنیتی قصرقند با شلیک مستقیم به خودرو سوختبر باعث زخمی شدن دو شهروند بلوچ شدند.
خودرو حامل سوخت دارای دو سرنشین بوده است که هر دو مجروح گشته و به بخش فوریت های پزشکی نیکشهر منتقل شدند.
هویت یک راننده خودرو “جاسم داستان ، فرزند ابابکر” عنوان شده است.

🔸-تهران
ارس امیری در حوزه نفوذ فرهنگی به ۱۰ سال زندان و ۲ سال محرومیت از فعالیت اجتماعی محکوم شد.

اسماعیل (زرتشت) احمدی‌راغب یکی دیگر از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ نفره درخواست استعفای «علی خامنه‌ای» بازداشت شد!
«زرتشت احمدی راغب» فعال مدنی و از امضاکنندگان بیانیه استعفای «علی خامنه‌ای» در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات پس از تفتیش منزل بازداشت و به روشی خشونت‌آمیز با دستبند و چشم‌بند به مکانی نامعلوم منتقل شد!
این بازداشت توسط پنج تن از ماموران مسلح وزارت اطلاعات و شکستن درب منزل صورت گرفته است.

پس از حکم «ارس امیری»؛ جمهوری اسلامی دو فرد دیگر را به اتهام جاسوسی به ۱۲ سال زندان محکوم کرد
در حالی مقامات قضایی حکم قطعی ۱۰ سال زندان «ارس امیری» را تایید کرده‌اند که این بار افرادی دیگر با نام‌های «علی جوهری» و «انوشه آشوری» به اتهام جاسوسی هر کدام به ۱۲ سال حبس محکوم شده‌اند.

یک متخلف دیگر در سازمان تدارکات پزشکی بازداشت شد
در ادامه رسیدگی به تخلفات مالی در سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر، یکی از سرشبکه‌های مربوط به واردات دارو بازداشت شد.
هفته گذشته نیز «فرجی» مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی به علت خرید و واردات یک داروی خاص بازداشت شد.

پلیس تهران از بازداشت ۶۷۲ سارق در مرحله « رعد ۲۸» که چند روز پیش در تهران شروع شده است خبر داد.

فراخوان زندانیان سیاسی محبوس در بند ۸ زندان اوین در اعتراض به عدم درمان زندانیان بیمار در زندانهای کشور
زندانیان سیاسی محبوس در بند۸ زندان اوین در فراخوانی، ضمن شرح و اعتراض به طرح جدید قطع بیمه هزینه های درمانی زندانیان ،از مردم آزاده ایران و سازمانها و نهادهای داخلی و بین المللی و حقوق بشری را برای جلوگیری از وقوع فاجعه ایی هولناک در زندان های کشور به استمداد طلبیده و از آنان خواستند تا با اعتراض به قوه قضاییه و دولت و سازمان زندانها ، آنها را مقید به عمل به وظایف قانونی خود در قبال جان و سلامتی زندانیان سیاسی و غیر سیاسی بکنند.

جمعی از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران، در اعتراض به سال‌ها بلاتکلیفی برای تحویل زمین‌های خریداری شده خود در فاز ۵ هشتگرد، در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دست به تجمع زدند.

تجمع معلمین و بازنشستگان در مقابل نهاد ریاسی جمهوری در تهران .