رخدادهای ۳۰ دی ۱۳۹۸ برابر با ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰

🔸-خارک. بوشهر
زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴ ریشتر، در عمق ۱۰ کیلومتری زمین، حوالی جزیره خارک را لرزاند.

🔸-تخت. هرمزگان
زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.۲ ریشتر در عمق ۱۲ کیلومتری زمین استان هرمزگان – حوالی تخت را لرزاند.

🔸-تهران
دادگاه تجدید نظر چهار شهروند را مجموعا به ۸ سال حبس و تبعید محکوم کرد
شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، بهنام شیخی، اکبر آزاد، علیرضا فرشی و حمید منافی را مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری و ۸ سال تبعید محکوم کرد. این حکم امروز دوشنبه ۳۰ دی ماه به وکیل مدافع این افراد ابلاغ شده است. این شهروندان در سال ۹۲ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در در نسیم شهر تهران بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند.

روز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۹۸, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین, با صدور ابلاغیه ای حسن سعیدی, فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران را جهت تحمل حکم ۵ سال حبس تعزیری بابت اتهامات اخلال در نظم عمومی و اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور فراخواند.

علی مطلبی و سعیده قربانی، طی حکمی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، بابت اتهامات « اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» مجموعا به هشت سال زندان محکوم شدند. این دو شهروند در تیرماه و خردادماه سال جاری در شهرستان‌های تنکابن و شهریار توسط مأموران امنیتی بازداشت‌شده بودند.

🔸-مریوان کردستان
روز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان, وریا فرجی, شهروند ساکن این شهرستان را که پیش از این به اتهام “عضویت در یکی از احزاب سیاسی کورد مخالف نظام” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس بازداشت کردند.

🔸-راسک . سیستان و بلوچستان
روز یک شنبه ۲۹ دی، عبدالماجد درغاله ساکن جکیگور طلبه مدرسه دینی انوارالحرمین پشامگ سرباز به اداره اطلاعات راسک احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

طی روزهای گذشته حافظ اسلم آسکانی از مدرسین مدرسه دینی انوارالحرمین پشامگ سرباز در سیستان و بلوچستان از سوی اداره اطلاعات راسک احضار شد.

🔸-نوشهر مازندران
مژگان کاوسی، نویسندە و محقق اهل کلاردشت کە آذر ماه امسال از سوی دادگاه بدوی نوشهر بە سە اتهام جداگانە جمعا بە ۶٩ ماه حبس محکوم شده ممنوع الخروج شدە است.

🔸-کامیاران کردستان
روز جمعە ٢٧ دی ٩٨، ماموران ادارە اطلاعات کامیاران، کامبیز اسدی، از هنرمندان و مدیر آموزشگاه موسیقی ”دەنگی چیا“ (صدای کوهستان) را بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردەاند.

🔸-یاسوج کهگیلویه و بویر احمد
روز یک شنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی در شهرستان یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد, مدیر و خبرنگار یکی از پایگاههای خبری که در فضای رسانه ای در این شهرستان فعالیت داشتند را به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.