رخدادهای ۳۰ خردادماه ۱۴۰۰ برابر با ۲۰ ژوئن ۲۰۲۱

🔹-بیدخون بوشهر
کارگران پروژه ای شرکت فراب نیروگاه بیدخون برای بدست آوردن دستمزدهای انسانی و ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی دست به اعتراض زده و نیروگاه را به قصد خانه های خود ترک کرده و تا زمانی که به خواسته های خود نرسند به نیروگاه باز نخواهند گشت.

🔹-باغ ملک. خوزستان
درگیری در باغ‌ملک در شب گذشته
استقرار نیروهای امنیتی در این شهر درپی اعتراض کاندیداهای شورای شهر به نتایج انتخابات خبر دادند.

🔹-بانه کردستان
قتل یک کولبر جوان در مرزهای بانه
یک کولبر جوان اهل بانه در مرز هنگه‌ژال این شهرستان با شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی به قتل رسید.
ساعت ۲ بامداد روز یک‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ (۲۰ ژوئن ۲۰۲۱)، نیروهای هنگ‌مرزی واقع در پایگاه هه‌نگه‌ژال بانه به سوی شماری از کولبران تیراندازی کرده و یک کولبر را به قتل رسانده‌اند.
خبرنگار هه‌نگاو هویت این کولبر جوان را “سعدون احمدی” ۲۷ ساله اهل بانه عنوان کرده‌است.

🔹-سنندج کردستان
نوجوان ۱۷ ساله محبوس در زندان‌سنندج لب‌های خود را دوخت
یک زندانی اهل روستای سردوش مریوان با هویت “آرمان فرهمند” که مدت ۲۰ روز است که وارد ۱۷ سالگی خود شده است، از روز شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ (۱۹ ژوئن ۲۰۲۱) در کانون اصلاح و تربیت سنندج با دوختن لب‌های خود دست به اعتصاب غذا زده است.
به گفته یک منبع نزدیک به خانواده آرمان فرهمند، وی به نشانه اعتراض به بلاتکلیفی و عدم رسیدگی به پرونده‌اش توسط شعبه دوم بازپرسی مریوان دست به اعتصاب غذا زده است و لب‌های خود را دوخته است.

🔹-جیرفت کرمان
تجمع اعتراضی اهالی بخش علی آباد در اعتراض به تقلب انتخاباتی بخش علی آباد این شهرستان روبه روی فرمانداری جیرفت.

🔹-دشت آزادگان. خوزستان
بازداشت یک شهروند توسط نیروهای امنیتی در دشت آزادگان
لیلو سوارى شهروند اهل شهرستان دشت آزادگان واقع در استان خوزستان، هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. نیروهای امنیتی ضمن تفتیش منزل پدری این شهروند، برخی از لوازم شخصی وی را ضبط کرده و با خود برده اند.
تا زمان تنظیم این گزارش، از اتهامات مطروحه و محل نگهداری این شهروند اطلاعی در دست نیست، با این حال گفته می‌شود که بازداشت این شهروند در پی شعارنویسی های خیابانی جهت تشویق به تحریم انتخابات ریاست جمهوری ایران صورت گرفته است.

🔹-تهران
جمعی از کارکنان راهبری مترو در اعتراض به دریافتی کم، نداشتن امنیت شغلی و دیگر مطالبات خود دست به اعتصاب زدند و در برابر شرکت بهره برداری مترو در تهران تجمع کردند.

🔹-گرمه خراسان شمالی
فرمانده نیروی انتظامی خراسان شمالی اعلام کرد در پی سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی در شهرستان گرمه،‌ دو سرنشین آن کشته شدند
به گفته او، این هواپیما که متعلق به شرکت «فراسپهر ایرانیان» است از کلاله به طرف بجنورد در حرکت بود، اما در پی نقص فنی در حوالی پمپ گاز رباط قره‌بیل سقوط کرد

🔹-یاسوج کهگیلویه و بویر احمد
درگیری بر سر تقلبات در انتخابات شورای شهر در یاسوج

🔹-قشم هرمزگان
کارگران شرکت سینا پالایش اعتصاب کردند
کارگران شرکت سینا پالایش در جزیره قشم نیز به جمع اعتصاب‌کنندگان پیوستند.

🔹-بوشهر
خروج موقت نیروگاه اتمی بوشهر از شبکه برق کشور
رخشانی‌مهر، معاون هماهنگی شرکت توانیر: از دیروز با خروج اضطراری سه چهار روزه نیروگاه اتمی، با کاهش ۱۰۰۰ مگاواتی تولید مواجه ایم.