رخدادهای ۲ فروردین ۱۴۰۰ برابر  با ۲۲ مارس ۲۰۲۱

🔸-ارومیه آذربایجان غربی
ماموستا رسول حمزه‌پور، امام جماعت اهل سنت روستای «اندیزه» از توابع شهرستان پیرانشهر در دادگاه ویژه روحانیت ارومیه به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده و اواخر اسفند این حکم رسماً به وی ابلاغ شده است.
به گفته یک منبع مطلع، این حکم به اتهام «تبلیغ علیه نظام و تبلیغ برای مسائل ملی و مذهبی و فعالیت در فضای مجازی» صادر شده است.

🔸-کارون. خوزستان
کارگران شهرداری کارون پیگیر پرداخت حقوق معوقه خود هستند
کارگران معترض شهرداری کارون در ادامه تلاش و اعتراض خود برای پرداخت حقوق معوقه‌شان با نماینده مجلس شهر بازدید کردند.
کارگران شهرداری کارون چند ماه است حقوق نگرفته اند.

🔸-شیراز. فارس
کتک زدن دستفروشان و ریختن آجیل‌های آنان در خیابان توسط ماموران شهرداری شیراز
روز پنجشنبه ۲۸ اسفند ماه ۹۹، ماموران شهرداری شیراز اقدام به کتک زدن دستفروشان شیراز در دروازه کازرون کرده و اجناس‌شان را به خیابان ریختند.

🔸-زاهدان. سیستان و بلوچستان
شکنجه و تحت فشار قرار دادن یک شهروند بلوچ در زندان مرکزی زاهدان
حافظ محمدلطیف ملک‌زاده، زندانی بلوچ که به اتهام «مشارکت در اعتراضات» بازداشت شده، تحت فشار و شکنجه بازجویان قرار دارد. وضعیت روحی و جسمی این شهروند در زندان زاهدان پس از شکنجه نامساعد اعلام شده است.

🔸-عسلویه بوشهر
بر اساس گزارش‌ها هم‌زمان با آغاز سال نوی خورشیدی، تعدادی از کارگران «پتروشیمی پارس گلایکول عسلویه» که در اعتراض به شرایط نامناسب کاری، دست اعتصاب کرده بودند، از کار اخراج شدند.

🔸-سقز کردستان
بهزاد رحیمی نماینده مردم سقز و بانه در مجلس رژیم ایران گفت: در حوزه انتخابیه ما بیکاری بسیار زیاد است و افراد به خاطر نبود شغل و درآمد به سمت کولبری می‌روند.

🔸-ایلام
گروهی از کارگران پیمانی پتروشیمی ایلام که اسفند ماه سال ۱۳۹۹ اخراج شدند، روز یک‌شنبه اول فروردین مقابل ساختمان استانداری سفره خالی پهن کردند و خواستار رسیدگی مسئولان استان به وضعیت خود شدند.

🔸-اردبیل
علی واثقی، فعال تُرک (آذربایجانی)، امروز دوشنبه ۲ فروردین ماه، با پایان ایام مرخصی به زندان اردبیل بازگشت.
آقای واثقی در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۹، با تودیع قرار وثیقه و به مدت یک هفته به مرخصی اعزام شده بود.

🔸-کرج. البرز
سعید اقبالی، فعال مدنی اهل کرمانشاه، از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. او در ۱۱ خردادماه ۹۹ پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده بود.
اتهام این شهروند“اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده است.