رخدادهای ۲ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰

🔸-اهواز. خوزستان
روز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، رحیم رویضی استاد دانشگاه در رشته ادبیات زبان عرب متاهل و دارای ۲ فرزند، رحیم زرگانی متاهل و دارای ۵ فرزند، محمد عسکری « زرگانی » – متاهل و دارای ۴ فرزند، جملگی افراد فعالان فرهنگی اهل سنت، ساکن اهواز توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شدند.
با توجه به سابقه قبلی بازداشت هر ۳ نفر این افراد که مرتبط با گرایش آنها از شیعه به اهل سنت و انجام فعالیتهای فرهنگی مرتبط با زندگی و آداب رسوم شهروندان ساکن استان خوزستان و اهل سنت هست این احتمال که بازداشت مجدد آنها مرتبط با یکی از این ۲ فعالیت باشد دور از ذهن نیست.

محمد نیازپور، معلم دلسوز عشایر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد.
آقای نیاز پور حدود ۷۰ روز پیش به کرونا مبتلا شد و از آن زمان در اهواز بستری بود اما عصر روز پنجشنبه درگذشت.

🔸-ارومیه
سازمان نظام پزشکی آذربایجان غربی در نامه‌ای با اشاره به افزایش روزافزون شمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در این استان، از محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی خواست تا حداقل به مدت دو هفته‌ «قرنطینه شدید» برای شکست زنجیره انتقال ویروس کرونا در این استان اجرا شود.

شماری از مسئولان زندان ارومیه ازجمله امیر سهرابی، رئیس زندان، آذرنیا، مسئول حفاظت و دکتر مقصودی، رئیس بهداری این زندان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. باوجود شیوع ویروس کرونا در زندان ارومیه، زندانیان جدید کماکان بدون رعایت تدابیر دوره قرنطینه به بند عمومی منتقل می‌شوند. هرانا تیرماه امسال با انتشار گزارشی از وضعیت زندان ارومیه نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده بود.

🔸-قصرشیرین کرمانشاه
جمعی از رانندگان کامیون در گذرگاه مرزی پرویزخان با تاکید بر اینکه «ما فقط ترانشیپ انجام می‌دهیم»، می‌گویند گمرک می‌خواهد ما را به داخل چاه بیندازد.

🔸-بندرعباس هرمزگان
۱ آبان ۹۹؛ اعتصاب کامیونداران و رانندگان تانکر در بندرعباس

🔸-هفت تپه. خوزستان
بر اساس گزارش‌ها پنج کارگر کشت‌وصنعت نیشکر هفت‌تپه به نام‌های امید آزادی، عادل سرخه، ابراهیم عباسی، حسن کهنکی و صاحب ظهیری در پی شکایت مدیرعامل این مجتمع، به پاسگاه هفت‌تپه احضار شده‌اند و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

🔸-تهران
روز پنج شنبه ۱ آبان ماه ۹۹، آزاده شریعت – داستان‌نویس – بر اثر ابتلا به کرونا در چهل‌سالگی درگذشت.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ: پرونده کیوان امام وردی (متهم تجاوز به عنف) از حوزه پلیس خارج شده است و در اختیار مرجع قضایی قرار دارد و در حال رسیدگی هستند و مطمئن هستم برخورد جدی با متهم امام وردی خواهد شد.

🔸-نقده آذربایجان غربی
سه زندانی سیاسی به نام‌های غفور برهم، یعقوب زردشوانه و وهاب علیزاده از زندان اشنویه به زندان نقده منتقل شدند.

🔸-کرمانشاه
تعدادی از زندانیان زن در کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه در اعتراض به شرایط سخت تحمیلی از سوی رئیس این زندان، دست به اعتراض زدند.
تجمع مسالمت‌آمیز این زندانیان با یورش نیروهای گارد ویژه زندان و پرتاب گاز اشک‌آور به خشونت کشیده شده است.

🔸-بندرخمینی. خوزستان
جمعه ۲ آبان ۹۹ | خوزستان؛ انفجار و آتش‌سوزی در واحد آروماتیک پتروشیمی بندر خمینی.

🔸-تبریز آذربایجان شرقی
عبدالله صدوقی، فعال ترک (آذربایجانی) روز پنج‌شنبه ۱ آبان با پایان مراحل بازجویی، از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر منتقل شد. آقای صدوقی پیشتر در تاریخ ۲ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد.

🔸-مشهد
با اعلام پزشک باشگاه شهرخودرو، تست ‌کرونا علی نعمتی، امید منصوری، میلاد فراهانی، علی طاهران و امیرحسین نعمتی، ۵ بازیکن این تیم مثبت اعلام شد.

🔸-کدکن. خراسان رضوی
تجمع اعتراضی زعفرانکاران شهر کدکن در پی کاهش شدید قیمت گل زعفران و عدم خرید این محصول به قیمت مناسب در مقابل بازار گل این شهر.