رخدادهای ۲۹ مهرماه ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰

🔸-رشت گیلان
ابراهیم جنگی فعال دانشجویی تُرک در دانشگاه گیلان، از سوی مامورین امنیتی شهر رشت بازداشت شده است.
روز یکشنبه مورخه ۲۷ مهرماه ۹۹، آقای جنگی به همراه جمعی از فعالان مدنی با در دست گرفتن پلاکارد و نوشته‌هایی با مضمون بسته شدن مرز نوردوز و عدم ارسال ادوات نظامی به ارمنستان، از سوی نیروهای امنیتی در رشت بازداشت شده است.

🔸-تهران
در ساعات پایانی جمعه ۲۵ مهر مهران رئوف، فعال کارگری ساکن تهران در پی یورش ماموران امنیتی به منزل او پس از تفتیش و ضبط وسایل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

گودرزی رییس پلیس فتا تهران از بازداشت ۱۰۰ نفر خبر داد
۱۰۰ نفر به جرم فروش داروی تقلبی، گران‌قیمت و توزیع خارج از شبکه در تهران بازدشت شدند.

خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی مقابل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه رژیم ایران تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

نیروهای قرارداد موقت وزارت نفت جلوی درب مجلس تجمع کردند
مطالبات کارگران به شرح زیر است:
تبدیل وضعیت به قرارداد مدت معین، از بین بردن تبعیض های بین نیروها، همسان سازی حقوقی با نیروی رسمی

سهیل عربی، زندانی سیاسی برای بازجویی مجدد و تفهیم اتهام به بند ۲ الف سپاه در زندان اوین منتقل شد.

عبدالوهاب حسنوند،‌ رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: «بیش از ۲۰۰ نفر از معتادان متجاهری که توسط پلیس دستگیر شدند به کرونا مبتلا بودند که در این بین دو نفر از آن‌ها طی دوران بیماری کرونا جان خود را از دست دادند و حال باقی افراد نیز بسیار وخیم بود.»

فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر زندانی سیاسی، سهیل عربی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱ سال زندان برای وی قابل اجرا است. خانم مظلوم پیشتر به صورت غیابی و بدون تشکیل جلسه دادرسی توسط این شعبه دادگاه به ۶ سال حبس محکوم شد و پس از پذیرش درخواست واخواهی و برگزاری جلسه دادگاه رای ۱۸ ماه حبس برای وی صادر شد.

سمیه کارگر، دانش‌آموخته‌ی رشته فلسفه دانشگاه تبریز، روز جمعه ۲۵ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروند کرده و برخی از وسایل شخصی او را ضبط کرده و با خود بردند.

🔸-نجف آباد إصفهان
مجتبی راعی فرماندار نجف‌آباد اصفهان از بازداشت زنی خبر داد که به تازگی ویدیویی از او در حال دوچرخه‌سواری بدون حجاب در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. فرماندار نجف‌آباد این زن را «‌هنجارشکن» خوانده و گفته تجمعی در محکومیت اقدام او برگزار خواهد شد.

🔸-ارومیه. آذربایجان غربی
در اقدامی ناعادلانه از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان غربی، از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها جهت انجام ورزش دوچرخه‌سواری ممانعت شده است.
در همین راستا، اعضای هیئت دوچرخه‌سواری اورمیه در پاسخ به این اقدام، با صدور نامه‌ای سرگشاده به رئیس هیئت دوچرخه‌سواری استان، به طور دسته جمعی از سمت‌های خود استعفا کردند.

عادل مکرم، متهم سیاسی در زندان ارومیه شب دوشنبه ۲۸ مهر به نشانه اعتراض نسبت به وضعیت خود، با خوردن شیشه و بریدن رگ پایش اقدام به خودکشی کرد و صبح امروز جهت درمان به بیمارستان خارج از زندان اعزام شد. آقای مکرم روز یکشنبه ۲۷ مهرماه نیز اقدام به خودسوزی کرد و از ناحیه پای راست دچار سوختگی درجه یک (سطحی) شد.

🔸-هفت تپه. خوزستان
جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه به دلیل عدم پرداخت اضافه کاری تیرماه و حقوق مرداد، مقابل دفتر مدیریت این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند.

🔸-ساری مازندران
مهر محمد کریمی، دادستان مرکز استان مازندران، در جلسه تخصصی کار گروه رصد فضای مجازی این استان از بازداشت ۲ نفر از فعالان تلگرامی در استان مازندران به اتهام «فعالیت و هدایت ۱۰ کانال تلگرامی» خبر داد و در ادامه نیز بر تشکیل پرونده قضائی برای این فعالان رسانه‌ای تاکید کرد.

🔸-اهواز. خوزستان
محمد علوی از عدم هماهنگی و همکاری میان ارگان‌ها برای مبارزه با کرونا انتقاد کرد و گفت: «در این استان هم اکنون از هر ۱۰ بیمار بستری شده در آی سی یو، پنج بیمار می‌میرد. اگر این گونه پیش برویم، مرگ و میر نیز افزایش می‌یابد.»
او همچنین در مورد آمارهای رسمی کرونا گفت: «اگر هم بیماری را سانسور کنیم، گورستان را نمی‌توانیم سانسور کنیم و مرگ‌ها قابل مخفی کردن نیستند.»

🔸-خداآفرین. آذربایجان شرقی
علی امیری، فرماندار خداآفرین گفت: یک فروند پهپاد طرف‌های درگیر در جنگ قره‌باغ در اراضی ملی این شهرستان سقوط کرد.

🔸-ورامین. تهران
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی که دوران محکومیت خود را در بند زنان زندان اوین سپری می‌کرد، امروز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

حنیف شادلو، ساکن شهرستان ورامین در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به حنیف شادلو تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست.