رخدادهای ۲۸ مهرماه ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ اکتبر ۲۰۲۰

🔸- بیرجند خراسان جنوبی
غلامرضا شریف‌زاده، دبیر ستاد پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در خراسان جنوبی: در بیست و چهار ساعت گذشته ۷۳/۴ درصد از آزمایش‌های کرونا انجام شده در استان خراسان جنوبی مثبت شد.
او گفت: بر اساس تحلیل‌های آماری انجام شده از ابتدای شروع اپیدمی کرونا تا کنون ۱۷ هزار و ۵۷۲ آزمایش از افراد مشکوک به بیماری کرونا گرفته شده که از این تعداد ۴ هزار و ۵۴۷ نمونه مثبت داشتیم.

🔸- نیشابور خراسان رضوی
جان باختن پرستار فداکار نیشابوری بر اثر کرونا
روز جمعه ۲۶ مهرماه، محبوبه خداوردی، پرستار ۲۵ ساله نیشابوری بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و در حین خدمت رسانی به بیماران در تهران جان خود را از دست داد.

🔸-مشهد
رئیس اتحادیه نانوایان مشهد گفت: به‌ دلیل افزایش نرخ آرد در چند روز گذشته، حدود ۱۲ واحد نانوایی تعطیل شدند.
مصطفی کشتگر اظهار داشت: «قیمت آرد از ۱۰ روز پیش به‌ دلیل اعلام خرید تضمینی گندم در بازار آزاد به یکباره افزایش یافت و به بازار شوک وارد شد.»

🔸-تبریز آذربایجان شرقی
نیروهای امنیتی تبریز پس از بازداشت رضا زارعی، شهروند ساکن این شهرستان وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

حسین امیرهجری فعال مدنی تُرک (آذربایجانی) و موسس گلخانه قاراباغ، در شهر تبریز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

🔸-کرج. البرز
عبدالرحمن سنگانی زندانی سیاسی اهل سنت در زندان به کرونا مبتلا شد
او که از طرف چپ بدن فلج بی حس و از بیماری های دیگر هم رنج می برد به علت وخامت حالش به بیمارستان منتقل شده است.

مطلب احمدیان، زندانی سیاسی که یازدهمین سال دوران محکومیت خود را در زندان رجائی شهر کرج سپری می‌کند، روز یکشنبه ۲۷ مهر برای انجام آزمایش سونوگرافی به بیمارستان خارج از زندان اعزام شد.

-تهران
۲ نفر از پرسنل شهرداری چهاردانگه به اتهام ارتشاء بازداشت شدند.
هاشم امامی رئیس حوزه قضایی بخش چهاردانگه شهرستان اسلامشهر، اظهار کرد: در راستای مبارزه با فساد اداری ۲ نفر از پرسنل شهرداری چهاردانگه با اتهام فساد مالی با حکم قضایی بازداشت شدند.

جمعی از دامداران سراسر کشور از لحظاتی قبل با نصب بنرهایی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات صنفی، مقابل ساختمان قوه قضائیه تجمع کرده‌اند.

جمعی از معترضان و قربانیان قانون ناعادلانه مهریه، روز دوشنبه ۲۸ مهر مقابل ساختمان مجلس رژیم ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

نوید محمد زاده به کرونا مبتلا شد
نوید محمدزاده بازیگر سینما با انتشار تصویری در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام از ابتلای خود به کرونا خبر داد.

تجمع اعتراضی تالارداران در برابر اتاق اصناف تهران
امروز دوشنبه ۲۸مهر ماه ۱۳۹۹، تالار داران و اصناف مرتبط با این صنف در اعتراض به تداوم کسادی بازار کسب و کار در مقابل اتاق اصناف در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

ناهید تقوی، شهروند ۶۶ ساله، جمعه شب مورخ ۲۵ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروند کرده و برخی از وسایل شخصی او را ضبط کرده و با خود بردند.

حکم پنج سال حبس مهدی محمودیان، فعال حقوق بشر تایید شد
یک سال حبس از این پنج سال حکم مربوط به امضای نامه‌ موسوم به ۷۷ نفر در اعتراض به خشونت‌های صورت گرفته‌ در آبان ۹۸ است.
همچنین چهار سال دیگر آن نیز به دلیل پیشنهاد مهدی محمودیان برای روشن کردن شمع به یاد جانباختگان هواپیمای اکراینی صادر شده است.

سعید دهقان، وکیل علیرضا علینژاد، شامگاه یکشنبه ۲۷ مهر از تائید حکم ۸ سال حبس برای موکلش از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران خبر داد.

بهاره سلیمانی، شهروند ساکن تهران، عصر روز جمعه ۲۵ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

🔸-اصفهان
جمعی از بازنشستگان شرکت نفت اصفهان در مقابل ساختمان بازنشستگی این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این شهروندان با تجمع در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی نفت اصفهان به بی توجهی مسئولان برای افزایش سطح حقوق بازنشستگی و ناکافی بودن حقوق آنها که بصورت ماهیانه به آنها پرداخت می شود معترض شدند

🔸- سریش آباد. کردستان
جمعی از کارگران شهرداری سریش آباد از توابع شهرستان قروه در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق و معوقات مزدی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

🔸-ارومیه. آذربایجان غربی
سیاوش جوان و بهزاد طلایی، دو شهروند سنی مذهب روز یکشنبه ۲۷ مهر با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان این شهر منتقل شدند. این شهروندان حدود ۱۷ روز پیش توسط نیروهای وزارت اطلاعات در ارومیه بازداشت شده بودند.

اوایل مهر امسال سە فعال مذهبی کُرد بە نام‌های سیاوش (فرات)، بهزاد طلایی و فرشاد فتاحی به دست نیروهای ادارە اطلاعات ارومیە بازداشت شدەاند.
همچنین یک شهروند دیگر با هویت «فرشاد فتاحی» هشتم مهر از سوی نیروهای ادارە اطلاعات ارومیە بازداشت شدە کە کماکان در بازداشتگاه ادارە اطلاعات ارومیە بازداشت است.
این سە فعال کُرد بە اتهام «فعالیت مذهبی و تبلیغ برای گروهای تندرو اسلامی» بازداشت شدەاند.