رخدادهای ۲۸ دی ماه ۹۹ برابر با ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰

🔸-میانه. آذربایجان شرقی
زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.۳ در مقیاس ریشتر استان آذربایجان شرقی حوالی ترک (میانه) را در ساعت ۰۶:۰۸ لرزاند.
این زمین لرزه در عمق ۱۱ کیلومتری زمین بود.

🔸-کرج. البرز
مهسا فروهری، شهروند بهایی ساکن کرج از ادامه تحصیل محروم و برای دهمین سال متوالی پس از ثبت نام در سامانه سازمان سنجش ‌جهت ورود به دانشگاه‌های بدون کنکور که بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش دانشجو می‌کند علیرغم دارا بودن معدل بالای ۱۹ با پیغام “نقص پرونده” روبرو شد.

🔸-حیران. آذربایجان شرقی
تداوم آتش‌سوزی در جنگل‌های مرزی ایران و آذربایجان.

🔸-تهران
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با انتشار بیانیه‌ای به «پرونده‌سازی و احضار ۲۸ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه» اعتراض کرد.

همسر نازنین زاغری، زندانی دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی، امیدوار است که او تا هفت هفته آینده و با اتمام دوران محکومیتش آزاد شود و به بریتانیا بازگردد.

🔸-سنندج. کردستان
اکبر گویلی، جهت تحمل حبس راهی زندان سنندج شد
وی از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام”، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی “سعیدی” به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

🔸-مهاباد آذربایجان غربی
نیروهای امنیتی روز شنبه ۲۷ دی بدون ارائه حکم قضائی امیر بایزیدی آذر شهروند اهل مهاباد را بازداشت و برای بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات مهاباد منتقل کردند.
علیرغم پیگیری‌های خانواده این شهروند، از دلایل بازداشت و اتهامات او اطلاعی در دسترس نیست.

طی روزهای گذشته سالار و سامان غزالی، دو برادر فعال مدنی اهل مهاباد، در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از طریق عضویت در یکی احزاب کُردی و «تبلیغ علیه نظام» هر یک به سه سال و نیم حبس محکوم شدند.

🔸-کنگ. هرمزگان
زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.۵ در مقیاس ریشتر استان هرمزگان – حوالی کنگ را در ساعت ۰۶:۲۰ لرزاند.
این زمین لرزه درعمق ۷ کیلومتری زمین بود.

🔸-کامیاران. کردستان
سیروان ابراهیمی مسئول شعبه‌ی انجمن فرهنگی – اجتماعی “نوژین” کامیاران در دادگاه تجدیدنظر کردستان به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.
او پیشتر به اتهامات “عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی” در مرحله‌ی بدوی از سوی دادگاه انقلاب سنندج به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود.