رخدادهای ۲۷ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۷ نوامبر ۲۰۲۰

🔸-اهواز. خوزستان
کارکنان آب و فاضلاب روستایی خوزستان، در اعتراض به عدم تعیین تکلیف وضعیت استخدامی و تعویق ۵ ماهه حقوق و مزایای خود در مقابل درب شرکت آبفا استان دست به تجمع اعتراضی زدند.

سه شهردار در استان خوزستان به حبس محکوم شدند
محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، گفت برای سه شهردار این استان در پرونده‌های مربوط به مشکلات حوزه پسماند حکم حبس صادر شده است.
این مقام زیست محیطی نام این شهرداران و شهرهای محل ماموریت آنان را ذکر نکرد.

کارکنان شاغل درنیروگاه تولید برق رامین اهواز در اعتراض به بی توجهی مسئولان به پرداخت مطاابات مزدی آنها تجمع اعتراضی برگزار کردند

حدود ۴۰ نفر از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی خوزستان در اعتراض به عدم تبدیل وضعیتشان به حق التدریسی مقابل استانداری تجمع کردند.

🔸-اراک. مرکزی
نماینده اراک که مدعی است نباید با مطالبات کارگران «هپکو» برخورد امنیتی کرد، از دو کارگر نیروگاه و هپکو اراک و ۱۱ شهروند شکایت کرده است.
ماجرا از این قرار است که چندی پیش مطلبی انتقادی در مورد این نماینده مجلس در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است؛ مطلبی که در نتیجه آن علی‌اکبر کریمی، نماینده اراک از رضا سیفوری از هپکو، ساعد طاهری از نیروگاه و ۱۱ شهروند اراک شکایت کرده و بر همین اساس احضاریه‌ای از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اراک برای این افراد ارسال شده است.
در این احضاریه، اتهام مطرح شده «نشر اکاذیب در سامانه‌های ریانه‌ای» قید شده است.

🔸-سنندج کردستان
روز دوشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده مرتضی حق بیان، روزنامه نگار و مدیر کانال تلگرامی « اعمک » در حال توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ در مجتمع قضائی شهید بهشتی، برگزار شد که این فعال رسانه ای در جریان برگزاری این جلسه دادرسی توسط علیرضا محمدیار، وکیل مدافع شاکی پرونده اش مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

🔸-شوشتر. خوزستان
تعدادی از نیروهای میراب کشت و صنعت کارون شوشتر با تجمع در مقابل ورودی این شرکت، خواهان تبدیل وضعیت خود شدند

🔸-ارومیه. آذربایجان غربی
آیناز زارع، زندانی سیاسی نوجوان محبوس در زندان مرکزی ارومیه روز دوشنبه ۲۶ آبان در شعبه یک دادگاه کیفری ویژه اطفال این شهر به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروه‌های معاند نظام» به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

🔸-تهران
حکم ۸۰ ضربه شلاق زمان (صاحب) فدایی، نوکیش مسیحی محبوس در زندان اوین به اتهام «شرب خمر» در مراسم عبادتی مسیحیان، اجرا شد.

آرشام رضایی، فعال مدنی ساعاتی پیش به دست نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
هم‌زمان وحید رضایی، برادرزاده این فعال مدنی نیز بازداشت شده است.
با توجه به محکومیت آرشام رضایی در دادگاه انقلاب و قطعی شدن این حکم در دادگاه تجدیدنظر، احتمال می‌رود بازداشت وی برای اجرای حکم حبس صورت گرفته باشد.

🔸-سردشت آذربایجان غربی
یک شهروند به نام «احمد ممندی» در مناطق مرزی سردشت روز سه‌شنبه ۲۷ آبان بر اثر انفجار یک مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داد.

🔸-یاسوج. کهگیلویه و بویراحمد
کوروش پایدار، شهروند اهل یاسوج روز پنج‌شنبه ۲۲ آبان‌ماه پس از حضور در ستاد خبری اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان یاسوج منتقل شد. آقای پایدار سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. وی نهایتا توسط دادگاه انقلاب یاسوج به ۳ سال حبس تعزیری که ۲ سال از آن قابل اجراست محکوم شد.

🔸-پیرانشهر. آذربایجان غربی
شامگاه روز دوشنبه ۲۵ آبان ماه۹۹، نجم الدین سخنور ۳۶ ساله، شورش عبدالله‌نژاد ۳٧ ساله ، صلاح آجی ۵٠ ساله، رحمان آجی ٢٢ ساله” اهل روستای “گرگول سفلی” و “اسماعیل حاجی عبدالله و علی جولا” اهل روستای “شین آباد” از توابع پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

🔸- پاوه. کرمانشاه
روز شنبه ۲۴ آبان ۹۹، ایرج ویسی ۳۹ ساله، توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان پاوه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
تا زمان تنظیم این خبر، دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه ایرج ویسی توسط نهادهای امنیتی نامعلوم است.

🔸-رشت. گیلان
«ودود اسدی»، «محمد عینی چونه‌خان» «ابراهیم گنجی افسوران»، «وحید بیگ‌زاده» و «محمد شیری»، ۵ فعال مدنی آذربایجانی ساکن رشت طی ابلاغیه‌ای به دادسرای عمومی و انقلاب رشت احضار شدند.

🔸-نقده آذربایجان غربی
سجاد شهیری فعال مدنی تُرک، بر اساس حکم صادره از سوی شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری نقده به اتهام تبلیغ علیه نظام، طبق ماده ۱۸ و ۱۹ و ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به ۶ ماه حبس تعزیری درجه ۶ محکوم شده است.

🔸-بابل مازندران
محمد شباهتی فعال دانشجویی دانشگاه تهران و عضو سابق شورای صنفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، به صورت غیابی، به اتهام اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

🔸-بندرماهشهر. خوزستان
باسم‌ البوغبیش از فعالان مدنی جراحی از توابع بندرماهشهر توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شده است.