رخدادهای ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ آوریل ۲۰۲۱

🔸-مشهد
بتول امینی ده یادگاری، معلم مقطع ابتدایی در مشهد، همسر شهید غلامعلی سجودی فریمانی و مادر زندانی و فعال حقوق بشر سابق فواد سجودی فریمانی توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد.
تا زمان تنظیم خبر از دلایل بازداشت، محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه خانم امینی ده یادگاری هیچ اطلاعی در دست نیست.

🔸-تهران
تجمع اعتراضی مالباختگان مقابل سازمان بورس
تا وضیعت همینه هر روز همین بساطه

۹۴ هزار نفر در سال ۹۹ به دلیل نزاع به پزشکی قانونی تهران مراجعه کردند
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از مراجعه بیش از ۹۴ هزار نفر به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی این استان در سال ۹۹ خبر داد.
به گفته مهدی فروزش از میان کل مراجعان به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع در سال گذشته، ۶۱ هزار و ۲۰۰ نفر مرد و ۳۳ هزار و ۶۵۳ نفر نیز زن بودند.

🔸-آغار و دالان. فارس
تعدادی از رانندگان ماشین‌های سبک بخش ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی واقع در مناطق عملیاتی پارسیان، آغار و دالان که مسئولیت جابجایی کارگران و برخی مدیران را در بین چاه‌های نفت‌وگاز برعهده دارند، صبح امروز دوشنبه در اعتراض به حدف خود از سامانه ساپنا در محوطه ساختمان اداری منطقه آزاد تجاری پاسیان و آغار و دالان تجمع کردند.

🔸-بروجرد لرستان
جمعی از کسبه و مالکین مغازه های فاز یک شهرک اندیشه بروجرد جهت اعتراض به مصوبه شورای شهر و ابلاغیه شهرداری مبنی بر پرداخت اجاره سالیانه حق راه عبور از داخل فضای سبز تجمع کردند.

🔸-آمل مازندران
گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان آمل، از بابت پرونده جدیدی که در ایام حبس در زندان قرچک ورامین علیه او گشوده شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به صورت غیابی به ۱ سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و دستجات سیاسی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. گلرخ ایرایی، در بهمن ماه ۹۹ و پس از ۴۳ روز بازجویی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه نهایتا به زندان آمل تبعید شد. این زندانی سیاسی پیشتر نیز به دلیل پرونده‌سازی در ایام زندان، همزمان با پایان ۳ سال حبس به ۲۵ ماه حبس محکوم شد که اکنون در حال تحمل آن است.

🔸-کرمانشاه
دو شهروند کُرد به نام‌های “جلال نامداری” اهل کرمانشاه و “سعید خالدی” فرزند امین اهل روستای “ساتیاری” از توابع بخش باینگان پاوه از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب کرمانشاه در یک پرونده مشترک مجموعاً به ١٣ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
، آقای نامداری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام به ۵ سال و به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم از طریق مشارکت و تشویق مردم برای شرکت در اعتراضات آبان‌ماه ٩٨، به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.
بعلاوه آقای خالدی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام، به ۴ سال حبس تعزیری و به اتهام تبلیغ علیه نظام، به ۱ حبس تعزیری محکوم شده است.

🔸-مریوان کردستان
روز یکشنبه ٢٢ فروردین ١۴٠٠، سلمان افرا و آرام نیک‌پی دو شهروند بازداشتی اهل شهرستان مریوان از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی این شهر به زندان مریوان منتقل شدند.
اتهام مطروحه علیه این شهروندان همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام عنوان شده است.

🔸-اشنویه آذربایجان غربی
روز یکشنبه ٢٢ فروردین ۱۴۰۰، یک شهروند اهل اشنویه به نام “صلاح گوری” از سوی نیروهای امنیتی در محل سکونتش بازداشت شد.
تا لحظه‌ی تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و محل نگهداری این شهروند اطلاعی در دست نیست.