رخدادهای ۲۰ مهرماه ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ اکتبر ۲۰۲۰

🔸-اهواز خوزستان
انفجار گاز در بازارچه عامری اهواز، چند کشته و چند مصدوم برجای گذاشت.

جمعی از پرستاران شرکتی در اهواز در اعتراض به کاهش حقوق و مزایای شغلی روز یکشنبه ۲۰ مهر مقابل دانشگاه مرکزی علوم پزشکی اهواز تجمع کردند.

🔸-اروندکنار خوزستان
جمعی از کارگران خدمات شهری شهرداری اروندکنار آبادان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، مقابل ساختمان شهرداری این شهر دست به تجمع زدند.

🔸-تبریز آذربایجان شرقی
اکبر مهاجری، فعال ملی-مدنی و از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، به اتهام «عضویت در گروه گاماج و گوناز تی وی»، روز شنبه ۱۹ مهر در شعبه یک دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری از نوع درجه ۶ محکوم شد.

🔸-تهران
ژیلا کرم‌زاده مکوندی، فعال مدنی منتقد حجاب اجباری در ایران، به تازگی به دلیل ابراز نظر و شرکت در اعتراضات آبان ماه گذشته، توسط دادگاه انقلاب فرع ٢٩ در تهران به شش سال زندان محکوم شد. این حکم در ۷ مهر به او و وکیل او ابلاغ شد.
بابک پاکنیا،‌ وکیل مدافع خانم کرم‌زاده مکوندی، نیز طی روزهای گذشته با انتشار متنی در توئیتر خود، خبر محکومیت این فعال مدنی را تایید کرده است.

اشرف نفریه، فعال دانشجویی و دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه خواجه‌ نصیرطوسی ساعتی قبل پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت سه ماهه خود به زندان اوین منتقل شد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی به کرونا مبتلا شد.

رئیس پلیس فتای نیروی انتظامی، از به سرقت رفتن اطلاعات ۳۰ هزار نفر از کسانی که در سامانه بانکی سجام حساب داشته‌اند خبر داد.
وحید مجید با اعلام این خبر افزود که در این پرونده، کلاهبرداری از ۱۴۰۰ نفر از متقاضیان سامانه سجام، با مبلغ بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال، محرز شده است.

عالیه مطلب زاده، عکاس و فعال حقوق زنان پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.
وی نهایتا در سال ۹۶ توسط دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی سید احمد زرگر عینا تایید شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات پریسا رفیعی، فعال صنفی دانشگاه تهران محبوس در زندان اوین در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

🔸-زابل. سیستان و بلوچستان
کارگران شاغل در طرح آب رسانی دشت سیستان در اعتراض به پرداخت نشدن ۸ ماه حقوق و معوقه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

🔸-خرم آباد لرستان
جمعی از کارگران خط و ابنیه راه‌آهن لرستان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود، روز یکشنبه ۲۰ مهر مقابل ساختمان اداره کل راه‌آهن این استان تجمع کردند.

🔸-اراک. مرکزی
بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی اراک در اعتراض به نحوه همسان‌سازی حقوق، روز یکشنبه ۲۰ مهر مقابل کانون بازنشستگان این شهر تجمع کردند.

🔸-سردشت آذربایجان غربی
رحمت امینی کولبر اهل روستای “دارمکون” از توابع بخش وزینه سردشت در پی شلیک مرزبانان از ناحیه دست به شدت زخمی شد.

محمد کریمیان نماینده پیشین سردشت و پیرانشهر بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

فرمانده مرزبانی استان آذربایجان غربی از کشته شدن دو سرباز وظیفه در مرزهای شمال غربی کشور خبر داد. این دو سرباز علی بیرامی و ساسان امیرخانی نام داشتند.

🔸-سنندج کردستان
افشار فتحی، فعال مدنی برای اجرای حکم حبس بازداشت شد
فشار فتحی در دادگاه تجدید نظر سنندج از اتهام «عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران» تبرئە شد و حکم وی بە یک سال حبس به اتهام «اقدام علیە امنیت ملی» کاهش یافت.

شادمان بنی‌بشر، فعال مدنی و عضو گروه کوهنوردی “چلچمه” پس از معرفی به شعبه چهارم اجرای احکام کیفری سنندج بازداشت به زندان این شهر منتقل شد.

🔸-گلپایگان. اصفهان
رییس شورای شهر گلپایگان خبر ابتلای پیمان شکرزاده شهردار گلپایگان به کرونا را تایید کرد.

🔸-زاهدان سیستان و بلوچستان
حافظ عبدالله ملازهی، مدیر حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون و از فعالان مذهبی اهل سنت در شهرستان سرباز با دریافت تماس تلفنی جهت بازجوئی به اداره اطلاعات زاهدان احضار شد.