رخدادهای ۲۰ خردادماه ۱۴۰۰ برابر با ۱۰ ژوئن ۲۰۲۱

🔹-تهران
یگان ویژه، مانع از تجمع هواداران استقلال شد
هواداران استقلال که قصد داشتند در اعتراض به سیاست های مدیران باشگاه تجمعی را برگزار کنند، با دخالت پلیس و یگان ویژه، پراکنده شدند.

🔹-ارومیه آذربایجان غربی
درگیری زندانیان با ماموران سرکوبگر در زندان مرکزی ارومیه
روز گذشته بیش از ۳۰۰تن از زندانیان زندان مرکزی ارومیه در مقابل نگهبانی این زندان تجمع کرده و به قطع داروهایشان اعتراض کردند.
پس از مدت کوتاهی مأموران سرکوبگر گارد زندان با باتون و چوب به زندانیان معترض حمله‌ور شده و آنان را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند. زندانیان نیز به مقابله با آنها برخاستند.
سرانجام ساعت ۱۲ و ۳۰دقیقه که اعتراض زندانیان به مقابل بهداری کشیده شد، رئیس جنایتکار این زندان و رئیس بهداری مجبور شدند به خواست زندانیان تن داده و داروهای مورد نیاز زندانیان را تحویل دهند.

🔹-نقدی علیا. اردبیل
اهالی روستای «نقدی علیا» (نوقدو) در استان اردبیل، امروز پنجشنبه ۲۰ خردادماه ۱۴۰۰، در اعتراض به کمبود آب آشامیدنی، جاده مشکین شهر به اردبیل در سه راهی روستای نقدی را برای دومین بار طی ماه گذشته مسدود کردند.
زنان خشمگین با گذاشتن سنگ در جاده، مانع عبور و مرور خودروها شدند تا به این صورت صدای مظلومیت خود را برسانند.

🔹-سنندج کردستان
روز ۲۰ خرداد فرانک جمشیدی فعال محیط زیست پس از احضار به شعبه ۴ اجرای احکام دادگاه سنندج بازداشت و برای تحمل یک سال حبس روانه زندان سنندج شد.
این فعال کُرد بهمن ماه سال ۱۳۹۹ (فوریه ۲۰۲۱) توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی و به اتهام عضویت در یکی از احزاب کُردستانی اپوزسیون حکومت به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده که این حکم بعدها توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان به ۱ سال حبس تعزیری کاهش یافت.

🔹 -اهواز خوزستان
کارگران شرکت لوله سازی خوزستان در برابر استانداری خوزستان که خواستار پیگیری وضعیت نابسامان خود و شفاف‌سازی شرایط شرکت شدند.