رخدادهای ۲۰ بهمن ماه ۹۹ برابر با ۸ فوریه ۲۰۲۱

🔸-لواسان. تهران
دو نفر از اعضای شورای شهر لواسان به همراه یک نفر از کارمندان شهرداری لواسان دستگیر شدند .

🔸-خمین. مرکزی
تصاویر ماهواره‌ای ناسا نشان می‌دهد رژیم جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۵ مشغول حفاری تونل‌ها و کانال‌های زیرزمینی در نزدیکی شهر خمین، استان مرکزی، است. این حفاری‌ها همچنان ادامه دارد و مشخص نیست برای ایجاد تاسیسات اتمی است یا فعالیت‌های موشکی.

🔸-قزوین
تجمع اعتراضی کارکنان بلاتکلیف عوارضی‌های استان قزوین مقابل استانداری
قرار بود تا بهمن ماه وضعیت اشتغال این پرسنل تعیین تکلیف شود اما تا به امروز هنوز هیچ تصمیمی برای بازگشت به کار این پرسنل گرفته نشده است و هنوز آنها در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

🔸-بندرعباس هرمزگان
۳۴۰فروند انواع شناور‌های تندرو هجومی با قابلیت حمل و شلیک انواع موشک و راکت و پشتیبانی عملیات غواصی امروز به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه می‌پیوندد.

شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان هرمزگان محکومیت آرش راسخی، نسیم قنواتیان، مارال راستی، مهناز جان‌نثار، امید آفاقی، مهرالله افشار، ادیب حق پژوه و فرهاد امری، هشت شهروند بهایی را عیناً تائید کرد.
این شهروندان پیش‌تر در شعبه ۲ دادگاه انقلاب بندرعباس مجموعاً به ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

🔸-مورچه خورت. اصفهان
اعتراض کشاورزان روستای مورچه خورت اصفهان به قطع چاه آب کشاورزی توسط رژیم و خسارت وارده به کشاورزان

🔸-تهران
رضا اسلامی، شهروند دو تابعیتی ایرانی-کانادایی و عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به هفت سال حبس تعزیری، محرومیت از تدریس و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.
اتهام این استاد دانشگاه، «همکاری با دول متخاصم خارجی (آمریکا) علیه نظام از طریق مشارکت در برگزاری دوره‌های آموزشی حاکمیت قانون در کشور چک» عنوان شده است.

عطاالله حافظی، همسر صبا آذرپیک در رشته توییتی خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران نوشت که پلیس فتا تلفنی خانم آذرپیک را احضار و سپس به دادسرای جرائم رایانه‌ای منتقل کرده که در آنجا نیز با درخواست کفالت وی موافقت نشده و این روزنامه‌نگار بازداشت شده است.

عطا باباخانی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، به ستاد خبری پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان البرز، احضار شد.

🔸-اهواز. خوزستان
همچنان با دفع آب‌های سطحی مواجه است؛ به طوری که روز دوشنبه ۲۰ بهمن پس از بارش نسبتا ملایم باران، خیابان‌های کوی علوی دچار آبگرفتگی شد.

🔸-سلماس. آذربایجان غربی
بهزاد هاشمی ساکن شهرستان سلماس، روز دوشنبه ۲۰ بهمن در سه راهی خوی به ظن «حمل کالای قاچاق»، مورد هدف گلوله ماموران رژیم قرار گرفت و جان باخت. این شهروند کُرد، متاهل و دارای سه فرزند بود.

🔸-ماهشهر
کارکنان ارکان ثالث سازمان منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر به دلیل عدم اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل و تبعیض در پرداخت مزایای شغلی، روز دوشنبه ۲۰ بهمن تجمع اعتراضی برگزار کردند.

🔸-مهاباد. آذربایجان غربی
ارسطو ملارحیمی، شهروند اهل شهرستان مهاباد، به شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شد
این شهروند چهارم بهمن پس از احضار به اداره اطلاعات مهاباد بازداشت و پس از هفت روز با قرار کفالت از زندان این شهر آزاد شد.
بازداشت ارسطو ملارحیمی در رابطه با انتشار مطلبی در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته بود.

🔸-سنندج. کردستان
فرانک جمشیدی، فعال محیط زیست و عضو جمعیت سبز کردستان اهل سنندج از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی “سعیدی” به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.
دادگاه این فعال محیط زیست را به “عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف رژیم ایران” متهم کرده است.

🔸-کامیاران. کردستان
جوانمیر زاهدی اهل روستای “اشکفتان” از توابع بخش موچش شهرستان کامیاران روز سه شنبه ۱۴ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از سرنوشتش هیچ خبری در دست نیست.
از سوی دیگر، همان روز، فاروق خداکرمی شهروند کُرد اهل روانسر توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و پس از یک روز آزاد شده است.

🔸-راسک. سیستان و بلوچستان
ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی تبعیدی در راسک سیستان و بلوچستان در پی انتشار یک ویدیو از افشاگری اطلاعات در مورد پرونده سازی این نهاد امنیتی علیه خود به دادسرای انقلاب و عمومی شهرستان سرباز احضار شد.

🔸-شین آباد. آذربایجان غربی
هاشم مرادی و اسماعیل محمدپور دو شهروند کُرد اهل روستای “شین آباد” از توابع پیرانشهر از سوی دادگاه انقلاب این شهرستان در مجموع به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
دادگاه این دو شهروند را به “همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف رژیم ایران” متهم کرده و این حکم طی روزهای گذشته به آنان ابلاغ شده است.