رخدادهای ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برابر با ۹ می ۲۰۲۰

🔸-اهواز. خوزستان
تداوم تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله
کارگران فضای سبز شهرداری کوت‌عبدالله امروز برای دومین هفته متوالی در اعتراض به عدم دریافت حقوق اسفند و فروردین و مطالبات سال ۹۸ مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

تجمع اعتراضی خانواده های زندانیان سیاسی مقابل زندان شیبان اهواز
مادر جابر البوشوکه و مختار البوشوکه، زندانیان سیاسی در زندان شیبان اهواز که مدتی است به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند و اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست، با حضور مقابل ساختمان زندان نگرانی از وضعیت آنان را فریاد می‌کند.
گفتنی است که این دو برادر که هر دو در اسفندماه سال ۸۹ بازداشت و به اتهام محاربه به حبس ابد محکوم شده‌اند، پیشتر در زمستان ۹۷ در اعتراض به برخورد مسئولین، استفاده ابزاری مسئولان این زندان از اختلاف عقاید بین زندانیان و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم دست به اعتصاب غذا زده بودند.

🔸-تهران
شناسایی ۱۳۰۰ سایت و بازداشت ۳۲۰ شایعه‌ساز کرونایی
فرمانده نیروی انتظامی:
یکی از موضوعاتی که در روزهای اول باعث نگرانی و تشویش اذهان عمومی می شد فضای مجازی بود که پلیس فتا با افرادی که در این فضا شایعه پراکنی می کردند برخورد قاطع و قانونی کرده و بیش از۱۳۰۰ تارنما را شناسایی و ۳۲۰ نفر را نیز دستگیر کرد.

🔸-بانه. کردستان
کولبر کرد کیوان کریمی ۲۸ ساله و دارای یک کودک خردسال در جریان تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در مرز زله و چومان شهرستان بانه از ارتفاعات کوهستانی به پایین پرتاب شد و جان خود را از دست داد. جنازه کیوان کریمی ساعتی قبل به بانه بازگردانده شده

🔸-دیواندره کردستان
ظهر روز شنبە ٢٠ اردیبهشت ٩٩ (٩ می ٢٠٢٠)، درگیری مسلحانەای میان نیروهای سپاه پاسداران و یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت در منطقه دیواندره روی دادە است.
این درگیری در ارتفاعات چلچمە و نزدیکی روستای ”شاه قلعە“ روی دادە بە شدت ادامە دارد و توپخانەهای سپاه پاسداران ارتفاعات منطقە را هدف قرار دادەاند.
گزارشات رسیدە حاکی از این می باشد کە، بالگردهای سپاه پاسداران در حال رفت و آمد بە این منطقە می باشند.

🔸-خرمشهر. خوزستان
تجمع اعتراضی کارگران روزمزد شهرداری خرمشهر در مرکز شهر به دلیل عدم پرداخت حقوق که ۴ ماه است از آن و مزایایش محرومند.

🔸-رشت. گیلان
تجمع اعتراضی پرستاران دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشگی گیلان اسفند ماه که بیمارستان ها بامشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کردند تعداد زیادی پرستار استخدام کرد؛ حالا که‌ بحران فروکش کرده می‌گویند قرار دادها ۸۹ روزه و بدون بیمه‌خواهد بود.

🔸-کرج. البرز
پیام درفشان، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر توسط دادگاه انقلاب کرج به تهمت توهین به خامنه ای به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از وکالت محکوم شد.

🔸-ارومیه آذربایجان غربی
صبح امروز شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹، هدایت عبدالله‌پور، زندانی متهم به محاربه با حکومت محکوم به اعدام از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد.