رخدادهای ۱ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰

🔸-بندرعباس هرمزگان
تجمع اعتراضی ملوانان کشتی های ایران
روز جمعه ۳۰ آبانماه ، ملوانان کشتی های ایران مقابل درب استانداری هرمزگان در اعتراض به تعطیلی صنعت “فانوس ماهیان” و بیکاری بیش از ۳۰۰۰ نفر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

🔸- شوشتر خوزستان
روز شنبه ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران میراب در کشت و صنعت کارون با توجه به عدم اجرای تغییر وضعیت شغلی براساس مصوبات تصویب شده مجلس در ادامه اعتراضات صنفی خود در مقابل درب ورودی این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

🔸-سلماس. آذربایجان غربی
جمعی از کسبه شهرستان سلماس در اعتراض به محرومیت از حق حمایتهای صنفی در مقابل اتاق اصناف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این تجمع در اعتراض به اعلام تعطیلات به علت شیوع کرونا از سوی این کسبه برگزار شده است.

🔸-پیرانشهر. آذربایجان غربی
روز پنج شنبه ۲۹ آبانماه ۹۹، سلیم شوینده اهل روستای شین آباد پس از احضار به اداره اطلاعات پیرانشهر بازداشت شد. همچنین روز سه شنبه ۲۷ آبان، ظاهر پس و پیش (جولا) اهل روستای چیانه از توابع پیرانهشر بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه منتقل شد.
طی روزهای گذشته نیز “هاشم مرادی” اهل روستای “شین آباد” پس از احضار به اداره اطلاعات پیرانشهر بازداشت شده است.
تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این سه شهروند کُرد اطلاعی در دسترس نیست.

🔸-تهران
چهار ماه بی‌خبری از وضعیت یک زندانی دوتابعیتی در ایران؛ خانواده جمشید شارمهد: نگذارید ربوده شدن مخالفان رژیم ادامه پیدا کند
دختر یک شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی زندانی در ایران می‌گوید با گذشت دست کم چهار ماه از «ربوده شدن» پدرش در خارج از مرزهای ایران و انتقال او به داخل آن کشور، هنوز از محل بازداشت، محل نگهداری، و نهاد بازداشت‌کننده او اطلاعی در دست نیست و مقامات قضایی جمهوری اسلامی اجازه ملاقات و دسترسی به پرونده را به وکیل او نداده‌اند.

🔸-آبادان خوزستان
آتش‌سوزی‌ در پالایشگاه نفت پاسارگاد‌
واحد قیرسازی‌ شرکت نفت پاسارگاد در آبادان دچار‌ آتش‌سوزی شد.
آتش‌نشانی پالایشگاه با اعلام آغاز عملیات مهار آتش، گفته حادثه تلفات جانی نداشته‌‌است.

🔸-مجن. سمنان
زلزله به بزرگی ۴ ریشتری در استان سمنان حوالی مجن را لرزاند.

🔸-اشنویه. آذربایجان غربی
عزیز رونما به دلیل جراحات ناشی از انفجار مین جانباخت
یک شهروند کُرد که در اثر انفجار مین در مرزهای شهرستان اشنویه واقع در استان آذربایجان‌غربی به شدت مجروح شده بود، در راه انتقال به بیمارستان جانباخت.
در اثر انفجار مین در ارتفاعات مرزی اشنویه یک شهروند با هویت عزیز رونما ۴۲ ساله به شدت مجروح شده و یکی از پاهای خود را از دست داد.

🔸-ایذه. خوزستان
تجمع جمعی از مربیان پیش دبستانی های شهرستان ایذه، در اعتراض به لغو ابلاغ‌ها، بلاتکلیفی تبدیل وضعیت شغلی خود و عدم تمدید قرارداد پیمانکار جهت واریز بیمه، مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرستان

🔸-سنندج. کردستان
درخواست اعاده دادرسی کامران ساختمانگر فعال کارگری اهل سنندج، در دیوان عالی کشور رد شد. این فعال کارگری پیشتر به ۶ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد
وی پیشتر در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۹۸ و در مرحله بدوی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

🔸-قائم شهر. مازندران
شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران، علی احمدی، شهروند بهائی ساکن شهرستان قائم‌شهر را به ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. آقای احمدی پیشتر توسط دادگاه انقلاب قائم‌شهر به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شد. نهایتا دیوان عالی کشور با پذیرفتن درخواست اعاده دادرسی، پرونده این شهروند بهایی را به شعبه ۲۸ دادگاه تجدیدنظر استان به عنوان شعبه هم عرض ارسال کرد.