رخدادهای ۱۱ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱ دسامبر ۲۰۲۰

🔸-تهران
«م.ش» قاضی بازنشسته و «ا.ض» رئیس اسبق حفاظت اطلاعات دادگستری استان‌های سمنان و تهران به همراه چند تن دیگر از معاونان حفاظت اطلاعات دادگستری تهران و برخی وکلای دادگستری به اتهام تشکیل شبکه ارتشا و اعمال نفوذ دستگیر شده‌اند.

مهدی محمودیان، فعال سیاسی و حقوق بشری که به دلیل شکایت سپاه پاسداران صبح امروز ۱۱ آذر به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود، بازداشت شد.

🔸-کرج. البرز
نیروهای امنیتی روح‌الله زیبایی، شهروند بهائی را صبح امروز سه‌شنبه ۱۱ آذر در منزل خود در باغستان کرج بازداشت و برای تحمل حبس به زندان منتقل کردند.

احمدرضا جلالی، زندانی امنیتی محکوم به اعدام و محبوس در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

🔸-سردشت آذربایجان غربی
در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان سردشت، یک کولبر زخمی شد. همچنین یک کولبر دیگر به دنبال تعقیب و گریز نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان بانه به دلیل سقوط از ارتفاع مجروح شد. این کولبران برای مداوا به مراکز درمانی منتقل شدند.

🔸-بازرگان آذربایجان غربی
تجمع مردم بازرگان برای خرید برنج در شرایط شیوع کرونا

🔸-گچساران کهگیلویه و بویر احمد
سرقت خط لوله نفت به ارزش ۵۰ میلیارد تومان
حدود ۵ کیلومتر از خط لوله انتقال نفت از بی‌بی حکیمه به گوره توسط سارقان دزدیده شده است. حجم خسارت وارده بالای ۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

🔸-ملکشاهی. ایلام
اداره اطلاعات شهرستان ملکشاهی استان ایلام طی روزهای گذشته با احضار پدر «حسن باقری»، شاعر اهل ایلام و منتقد رژیم ایران و طرح سوالاتی «بی‌اساس و فراقانونی» پسر وی را تهدید به پرونده‌سازی و بازداشت کرده است.

🔸-تبریز آذربایجان شرقی
سعید سلطانی و بابک کیومرثی، فعالان ترک (آذربایجانی) با گذشت دو ماه از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز نگهداری می‌شوند.
اتهام این شهروندان «عضویت در جمعیت‌های معارض کشور» عنوان شده است.

🔸-اهواز. خوزستان
کارگران گروه ملی فولاد اهواز در اعتراض به محقق نشدن وعده‌های مسئولان این شرکت، روز سه‌شنبه ۱۱ آذر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

🔸-دشتیاری. سیستان و بلوچستان
روز پنج شنبه ۵ آذر ماه ۹۹، یک شهروند بلوچ به نام “یاسر هوت” فرزند بابو اهل روستای پلان از توابع شهرستان دشتیاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
از اتهام و علت بازداشت یاسر اطلاعی در دسترس نیست.

🔸-مشهد
قتل یک جوان سقزی توسط نیروی انتظامی در مشهد
روز دوشنبه ۱۰ آذرماه، نیروهای مستقر در پاسگاه فرهمند در شهر مشهد خودرو سیامک کریمی ۳۰ ساله اهل سقز را به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار داده و وی را به قتل رسانند. در حالی که در خودرو سیامک هیچگونه کالای قاچاقی نبوده است.

🔸-اردبیل
محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل که از بیماری هموروئید در رنج است علیرغم تائید پزشک متخصص و صدور گواهی از سوی پزشکی قانونی کماکان در وضعیت بلاتکلیف از حق درمان برای انجام کارهای عمل جراحی محروم مانده است.

روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه ۱۳۹۹، یوسف کاری زندانی سیاسی آذربایجانی محبوس در بند هفت زندان اردبیل طی تماس با خانواده‌اش اعلام کرد دیشب با تشدید علائم مشکوک به کرونا همراه با عباس لسانی در بهداری زندان اردبیل بستری شد

🔸-ارومیه. آذربایجان غربی
چهار شهروند کُرد به نام‌های “کامران قاسمی، امید سعیدی، عبدالعزیز محمدپور و کیوان رشوزاده” اهل شهرک “اسلام آباد” ارومیه توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر هر یک به پنج سال حبس محکوم شدند.

🔸-سنندج کردستان
فواد عنایتی فعال مدنی اهل سنندج در دادگاه تجدیدنظر کردستان به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شد. او پیشتر به ۱۰ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه‌ی شلاق محکوم شده بود که حکم شلاق به اجرا درآمد.