رخدادهای ۱۶ اسفند ۹۹ برابر با ۶ مارس ۲۰۲۱

🔸-زاهدان. بلوچستان
یاسین قاسمی بجد نویسنده، شاعر و مترجم ۳۲ ساله اهل‌سنت که پیشتر به اتهام توهین به مقدسات اسلام، توهین به خمینی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان زاهدان (سیستان و بلوچستان) احضار شده بود، روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن ماه پس از مراجعه به وزارت اطلاعات جهت بازجویی مجدد، بازداشت و در سکوت خبری به زندان منتقل شد.

🔸-کرمانشاه
بر اساس گزارشات موثق، با دستور مستقیم شخص علی خامنه ای، بنای تاریخی «خانقاه اخوت» در کرمانشاه⁩ که با قدمتی ۲۰۰ ساله، مکانی برای گردهمائی و نیایش دراویش بود، روز گذشته با هجوم بولدوزرهای ⁧اداره اوقاف⁩ تخریب شد.

🔸-تهران
پرستو معینی، زهرا صفایی و محمدمسعود معینی فعالان سیاسی در شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران مجموعاً به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
بر اساس حکم صادر شده، هر یک از متهمان به «منع خروج از کشور و منع عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی» یا اجتماعی پس از تحمل کیفر محکوم شدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد
بازنشستگان فولاد مقابل ساختمان مجلس در تهران تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خویش شدند.

تجمع اعتراضی خانواده‌های قربانیان پرواز۷۵۲ در گرامی‌داشت عزیزانشان در پارک پردیسان تهران
شماری از خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی روز پنجشنبه ۱۴اسفند در پارک پردیسان تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند و اعلام کردند که حاضر نیستند از خون‌خواهی عزیزانشان پا پس بکشند.

🔸-سقز کردستان
بامداد روز جمعه ۱۵ اسفندماه، قباد ناوخاسی شهروند کُرد اهل روستای “ماهیدر سفلی” از توابع سقز بر اثر شلیک نظامیان حکومتی به شدت زخمی شد.
ماموران رژیم بدون اخطار قبلی در مرز “ناوخوان” در نزدیکی روستای “بسطام” از توابع بخش سرشیو سقز این شهروند را به ظن حمل کالای قاچاق مورد تیراندازی قرار داده‌اند.

🔸-ایذه خوزستان
آبداران روستایی ایذه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مطالبات معوقە مقابل اداره آبفا دست به تجمع و اعتراض زدند.

🔸-چوار. ایلام
هشتمین گردهمایی اعتراضی مردم شهرستان چوار در ایلام و کارگران پتروشیمی جلو درب پتروشیمی
شماری از مردم شهرستان چوار در ایلام و کارگران پتروشیمی در اعتراض به اخراج کارگران با چندین سال سابقه کاری و بومی منطقه همچنین شرایط نامناسب معیشتی دست به گردهمایی زده و با بستن درب اصلی پتروشیمی از ورود نیروهای رسمی و بستگان آنان جلوگیری کردند.

🔸-تربت جام. خراسان رضوی
خلیل عیدی ۳۳ ساله فرزند گل محمد شهروند سنی مذهب اهل تربت جام که ۴ سال پیش توسط ارگان های امنیتی در کشور ترکیه ربوده شده تا کنون از وضعیت وی هیچ اطلاعی در دست نیست.

🔸-پیرانشهر آذربایجان غربی
تجمع اعتراضی رانندگان تانکرهای سوخت
رانندگان تریلی هاى حامل سوخت [بنزین] صبح امروز در جلوی فرمانداری پیرانشهر حاضر شدند و از فرماندار پیرانشهر برای حل مشکل تردد درخواست تصمیم اضطرارى نمودند.
رانندگان بیش از دو ماه است که تانکرهای حامل سوخت آنها در سطح شهر و و مرز تمرچین دپو شده است و اجازه تردد به داخل اقلیم کردستان را ندارند.

🔸-اهواز خوزستان
ترور یک شهروند عرب در اهواز توسط نیروهای امنیتی
روز جمعه ۵ اسفندماه ۹۹، ماهر حیدری شهروند عرب، با تیر مستقیم نیروهای امنیتی در کوی شیلنگ آباد اهواز توسط نیروهای امنیتی به طرز فیجعی ترور شد.

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان با بیان جزئیات، از قرنطینه این استان به دلیل شیوع بالای کرونا در آن خبر داد.
وی افزود: ورود پلاک‌های غیربومی و خروج پلاک‌های بومی از استان خوزستان ممنوع و ورود به شهرهای قرمز و خروج از شهرهای قرمز به صورت درون‌استانی ممنوع است.

🔸-ایرانشهر. بلوچستان
روز دوشنبه ۱۱ اسفند ماه ۹۹، مأموران حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی با یورش به مغازه یک شهروند بلوچ در ایرانشهر، او را پس از ضرب و شتم بازداشت کردند.
هویت این شهروند “مسعود ریگی” فرزند صادق عنوان شده است.