رخدادهای ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ برابر با ۴ فوریه ۲۰۲۰

🔸-تهران
خسرو صادقی بروجنی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر به هشت سال زندان در دادگاه انقلاب محکوم شد.
خسرو صادقی بروجنی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر کار و رفاه اجتماعی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال و به اتهام «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی» به دو سال حبس محکوم شده است که مجموعا هشت سال زندان است.

رضوانه احمد بیگی که در تظاهرات آبان ماه بازداشت شده بود، در تاریخ ۱۳ بهمن ماه توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد صادر شده است، خانم احمد خان بیگی به اتهامات “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه: امیر رحیم پور جاسوس سازمان سیا بود و ضمن ارتباط با این سازمان دستمزد کلانی هم از آنها دریافت کرده بود و تلاش می کرد اطلاعات هسته‌ای ایران را در اختیار آمریکا قرار دهد، در نهایت این شخص به اعدام محکوم شد.

طی روزهای گذشتە، پیام بیدرود، فعال یارسانی ساکن زنجان از سوی شعبە ٢۴ دادگاه انقلاب تهران بە اتهام ”شرکت در تجمعات غیر قانونی و تبلیغ علیە نظام“ بە تحمل ٣ سال حبس تعزیری محکوم شدە است.

تجمع اعتراضی عکاسان کشور
اعتراض صنف عکاسان به عکاسی پرسنلی، که به اجبار در برخی از ارگانهای دولتی و نیمه دولتی مثل پلیس+۱۰، دفاترپیشخوان دولت، ثبت احوال، اداره پست و…انجام گرفته و منجر به نابودی صنف بزرگ عکاسان با حدود نیم میلیون نفرشاغل شده است.

🔸-اهر. آذربایجان غربی
روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, سلیمان کاظمی, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان اهر که پیش از این از سوی دادگاه انقلاب و دادگاه تجدید نظر این شهرستان به تحمل ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس راهی زندان این شهرستان شد.

🔸-قلعه رئیسی. کهگیلویه و بویر احمد
تجمع اعتراضی جوانان متقاضی کار شهر قلعه رئیسی مقابل اداره گاز
روز دوشنبه ۱۴ بهمن،جمعی از جوانان متقاضی کار شهر قلعه رئیسی در استان کهگیلویه وبویراحمد برای اعتراض به بیکاری و استخدام‌های بدون ضابطه در اداره گاز چاروسا دست به تجمع مقابل شرکت گاز ناحیه قلعه رئیسی زدند.

🔸-ارومیه. آذربایجان غربی
عبدالسلام مراد رزگە، زندانی عقیدتی اهل سنت ساکن اشنویە از روز شنبە ١٢ بهمن ٩٨، بە نشانە اعتراض بە ١۵ ماه بلاتکلیفی خود در زندان مرکزی ارومیە دست بە اعتصاب غذا زدە است.

🔸-تالش گیلان
روز شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸، فیروزه شفیع‌زاده شهروند بهایی، در روستای خطبه‌سرا از توابع شهرستان تالش توسط مأموران امنیتی بازداشت شد.
تا زمان تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت، اتهامات مطروحه و مخل نگهداری این شهروند اطلاعی در دست نیست.

🔸-کرج. البرز
در ادامه بدرفتاری مسئولین زندان رجایی شهر کرج با ساکنین بندی که محل نگهداری زندانیان سنی مذهب با اتهامات امنیتی-سیاسی است، روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه، تعدادی از نیروهای گارد زندان شماری از زندانیان ساکن این بند را مورد ضرب و شتم قرار داده و به شکل خشونت آمیزی وسایل شخصی آنان را تخریب کردند. گفته می‌شود تنش در این بند در پی بی‌احترامی ماموران زندان به زندانیان سنی مذهب در حین بازرسی بدنی ایجاد شده است.