رخدادهای ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۴ می ۲۰۲۱

🔹-گلپایگان. اصفهان
روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰، جمعی از دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم در گلپایگان، مقابل اداره کل آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند.
در این تجمع دانش آموزان خواهان برگزاری امتحانات به صورت مجازی شدند.

🔹-تهران
اسماعیل خلیل زاده، رئیس هیات مدیره باشگاه فوتبال استقلال، به اتهام «پولشویی و اخلال در نظام تولید تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است».
خبرگزاری مهر در گزارشی که روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت منتشر کرد، اتهامات طرح شده علیه آقای خلیل‌زاده را مرتبط با پرونده شرکت ابریشم گیلان دانسته است.
بر اساس این گزارش، آقای خلیل‌زاده در دادسرا «تفهیم اتهام» شده ولی به علت این‌که به کرونا مبتلا شد، «با صدور قرار وثیقه سنگین و تودیع آن، آزاد است».

دادستان تهران از ارسال پرونده ولی‌الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی رژیم ایران به دادگاه ویژه اخلال در نظام اقتصادی خبر داد.
علی القاصی‎‌مهر در جلسه شورای عالی قضایی گفت: «تضییع» بیش از ۳۰ میلیارد دلار منابع ارزی و ۶۰ تن ذخایر طلا با ارزش ریالی «حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان» در طول سال‌های ۹۵ تا ۹۷ در دوره ریاست سیف اتفاق افتاده است.

🔹-مریوان کردستان
شامگاه روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰،چهار شهروند کُرد به نام‌های “کژوان فیضی”، “فواد فیضی”، “شیرکو سهرابی” و “آکو چاوگی” اهل محله “دارسیران” مریوان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
بر اساس این گزارش بازداشت این شهروندان توسط نیروهای امنیتی پس از اعتراض آنان نسبت به برخورد یک گروه مذهبی با ساکنین محله دارسیران که منجر به زخمی شدن دو شهروند شده بود صورت گرفته است.

کشته شدن یک مرزبان در مرز دره نخی مریوان
حسین نامور یکی از مرزبانان رژیم ایران در درگیری با افراد مسلح در منطقه مرزی دره نخی مریوان کشته شد.
نامور پس از مجروح شدن به بیمارستان منتقل شده که بر اثر شدت جراحات در بیمارستان درگذشته است.
تا کنون هیچ گروهی از مخالفان، درگیری با نظامیان رژیم ایران را به عهده نگرفته است.

🔹-رشت گیلان
تعداد ۲۲ نفر از کارگران شهرداری رشت که هر کدام از این کارگران بالای ۱۰سال سابقه کار در شهرداری را دارند فقط به دلیل اعتراض به عدم پرداخت بیمه اخراج شده‌اند و متأسفانه هیچ مسئولی پاسخگو نیست .

🔹-ارومیه آذربایجان غربی
روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰، خالد اسماعیلی، شهروند اهل نقده و نادر مهدی شهروند اهل ارومیه، از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان این شهر منتقل شدند. این شهروندان در تاریخ ۲۷ فروردین ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به یکی از بازداشتگاه های این نهاد امنیتی منتقل شدند.
اتهام مطروحه علیه این شهروندان که هم اکنون در بند سیاسی زندان ارومیه به سر می برند، همکاری با یکی از گروه های اهل سنت (سلفی) عنوان شده است.

🔹-شیراز فارس
معاون روابط عمومی نهاد نمایندگی علی خامنه‌ای، رهبر رژیم ایران در استان فارس، از ابتلای لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز به بیماری کرونا خبر داد.

🔹-کرج البرز
مدیر آبفای کرج علام کرد که تابستان امسال قطع آب در استان البرز (کرج) حتمی است.
شهرام حافظ گفت: «بخش عمده‌ای از آب شرب مصرفی مشترکان کرجی از طریق منابع آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود و در شرایط فعلی با افت شدید سطح این آبها مواجه هستیم.»

🔹-کرمانشاه
روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، صحبت صمدی‌نسب شهروند کُرد اهل شهرستان دالاهو از توابع استان کرمانشاه به دلیل شدت جراحات وارده ناشی از اصابت گلوله در بیمارستان طالقانی کرمانشاه جان خود را از دست داد.
این شهروند روز دوشنبه ۶ اردیبهشت‌ماه بر اثر شلیک ماموران انتظامی رژیم، زخمی و پس از این حادثه جهت مداوا پزشکی به بیمارستان طالقانی کرمانشاه منتقل و وضعیت عمومی وی وخیم اعلام شده بود.
ماموران رژیم، بدون اخطار قبلی به ظن حمل کالای قاچاق خودروی شخصی این شهروند را مورد تیراندازی قرار داده‌ بودند.

🔹-زاهدان بلوچستان
با گذشت حدود یک سال از بازداشت یک شهروند بلوچ، خبری از وضعیت او در دست نیست.
یک شهروند بلوچ به نام حمزه بیلرانی، فرزند میرزا پس از خروج از مسجد توسط مأموران اطلاعات زاهدان بازداشت شده است اما همچنان از وضعیت او اطلاعی در دست نیست.
اتهام این شهروند عضویت در گروهک‌های مخالف حکومت و همکاری با آنها عنوان شده است.