رخدادهای ۱۲ اسفند ۹۹ برابر با ۲ مارس ۲۰۲۱

🔸-حمیدیه خوزستان
على عبیداوى فرزند وَروَر از اهالى شهر حمیدیه روز یکشنبه دهم اسفند ماه ۱۳۹۹ توسط نیروهاى امنیتى بازداشت شده است.
از دلیل بازداشت و محل نگهدارى این شهروند عرب اطلاعى در دست نیست.

🔸-تهران
نصرالله لشنی، فعال سیاسی، از بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین به قرنطینه زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. آقای لشنی در تاریخ ۲ اسفندماه جهت بازجویی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین منتقل شده بود.

جمعی از کارگران بازنشسته مجموعه هتل لاله تهران، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان این هتل واقع در خیابان دکتر فاطمی تهران، تجمع اعتراضی برپا کردند.

معلمان حق‌التدریسی روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند با تجمع مقابل وزارت آموزش و پرورش، به‌ نحوه اجرای قانون استخدامی اعتراض کردند و خواستار حذف «آزمون اصلح و صدور حکم قبل از آزمون» شدند.
این شهروندان معترض نسبت به فایل‌های بارگذاری شده در سامانه دانشگاه فرهنگیان که شامل فیلم‌های بسیار زیاد با محتوای سنگین هستند اعتراض دارند.

🔸-ساوه
کارگران کارگران کارخانه لاستیک پارس (واقع در شهرک صنعتی کاوه در ساوه) اعتصاب خود را با خواست رسیدگی به مشکل صندوق پس‌انداز و بازگرداندن سپرده‌های کارگران برپا کردند؛ اما مدیران کارخانه همچنان از پاسخگویی به خواست کارگران سر باز می‌زنند.

🔸-ارومیه
فریدون موسی‌پور شهروند کُرد اهل شهر ربط سردشت به بند زندانیان سیاسی زندان ارومیه منتقل شد.
این شهروند طی روزهای اخیر پس از اتمام بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه به بند قرنطینه زندان این شهر منتقل شده بود.
تاکنون از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه فریدون موسی‌پور اطلاع دقیقی به دست نیامده است.

🔸-بم پشت. بلوچستان
گروه جیش‌العدل دو خودروی سپاه پاسداران را در ناحیه کشتگان بخش بمپشت از توابع شهرستان سراوان مورد هدف قرار داده است.

روابط‌ عمومی قرارگاه منطقه‌ای قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران به مفقود شدن یک عضوش در درگیری‌ امروز (سه‌شنبه ۱۲ اسفند) با گروه جیش‌العدل اذعان کرد.
این نهاد نظامی رژیم ایران طی اطلاعیه‌ای گفته است که یکی دیگر از نیروهایش نیز در این درگیری مجروح شده است.

🔸-تبریز
برخی اصناف و کسبه «پیاده راه تربیت تبریز» در اعتراض به وجود مشکلات و بی‌تدبیری شهرداری منطقه ۸ تبریز، روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند دست از کار کشیدند و مغازه‌های خود را بستند.

🔸-مریوان کردستان
نیروهای امنیتی مادح محی‌الدینی، آرمان شیرزاد، روژگار فرقی‌زاده و محمدصالح گودرزی، چهار شهروند اهل شهرستان مریوان را روز یکشنبه ۱۰ اسفند بدون ارائه حکم قضائی بازداشت کردند.
تا لحظه انتشار این گزارش، از دلایل بازداشت و محل نگهداری آن‌ها اطلاعی در دسترس نیست.

🔸-مشگین شهر. اردبیل
روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه، آیدین ذاکری و سیامک سیفی دو فعال تُرک (آذربایجانی) طی ابلاغیه‌ ای جداگانه که از سامانه الکترونیکی قوه‌قضاییه دریافت کردند، به شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب‌ مشگین‌شهر احضار شدند.
بر اساس این ابلاغیه، اتهام آقای ذاکری «مشارکت در اخلال در نظم عمومی جامعه» و اتهام آقای سیفی «تبانی جهت اخلال در نظم عمومی جامعه» عنوان شده است.

🔸-سقز کردستان
روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه، سوران معین دوست فرزند رحیم و اهون فروزان فرزند ابراهیم دو شهروند کُرد اهل روستای “گوره قلعه” از توابع بخش سرشیو شهرستان سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این دو شهروند اطلاعی در دسترس نیست.

🔸-بهبهان خوزستان
محکومیت سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان در بهبهان به ۱۳ سال حبس و ۲۲۲ ضربه شلاق.
بر اساس این حکم که در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری بهبهان به ریاست «رسول اسدپور» در تاریخ ۲۰ بهمن‌ امسال صادر و به این شهروندان ابلاغ شده است، ستار افشین پور به اتهام «تخریب و احراق بانک ها و تاسیسات مورد استفاده عموم» به ۱۰ سال حبس و به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به ۱ سال و ۷۴ ضربه شلاق، مجموعاً ۱۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده است.
بهمن امینی نصرآباد سفلی نیز به اتهام «مشارکت در اخلال در نظم عمومی» به یک سال حبس تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق و محمد طیبی هم به اتهام «مشارکت در اخلال در نظم عمومی» به تحمل یک سال حبس تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

🔸-اردبیل
روز یک شنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۹، سامان بیدار، فعال مدنی آذربایجانی در اردبیل طی تماسی که از زندان اردبیل با نزدیکان خویش داشته، از بازداشتش توسط مامورین اداره اطلاعات خبر داده است.
اتهام انتسابی علیه او از سوی شعبه ۹ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.

🔸-لیک بن آذربایجان غربی
ستار اظهری کشاورز اهل روستای “لیک بن” از توابع پیرانشهر بر اثر انفجار مین زخمی شد.

🔸-دهلران ایلام
روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه، انفجار مین در بخش دشت عباس شهرستان دهلران باعث قطع عضو یک کودک از ناحیه دست شد.

🔸-زاهدان
عبدالباسط نارویی فرزند نعمت الله شهروند فعال اهل سنت زاهدان، پس از احضار توسط اداره اطلاعات بازداشت شده است.
به گفته یک منبع مطلع، عبدالباسط مدیر یکی از گروه های وابسته به «مولانا بدری» مدیر داخلی دارالعلوم مکی و امام جمعه موقت زاهدان بوده است.