رخدادهای ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۲ می ۲۰۲۱

🔹-قم
آتش‌سوزی مهیبی در شهرک صنعتی شکوهیه قم ‌در محل شرکت مولدان رخ داده است.
سخنگوی آتش نشانی قم گفت : یک خودروی آتش‌نشانی در این علمیات به کلی دچار حریق شد و دو تن از همکاران آتش‌نشان نیز به شدت دچار مصدومیت شدند.

🔹-سنندج کردستان
روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، هوشنگ کریمی و شیث امانی از فعالان کارگری در روز جهانی کارگر توسط نیروهای امینتی در سنندج بازداشت شدند.

روز شنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، دو شهروند کُرد به نام‌های “زاگرس عباسی” ٢٢ ساله فرزند معروف و “احمد عزیزی” ٢۶ ساله فرزند عطا اهل روستای “شیان” از توابع سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند

🔹-اصفهان
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: هم اکنون ۲۸ درصد از حجم ذخیره آب زاینده‌رود پر بوده و مابقی خالی است و نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش داشته است.
حسن ساسانی افزود: بارش‌ها نسبت به سال گذشته کاهش ۲۸ درصدی و در متوسط بلندمدت کاهش ۳۹ درصدی داشته است.

🔹-کرج البرز
روز شنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، دادگاه تجدیدنظر استان البرز، رضا زعیمی، نوکیش مسیحی، ساکن کرج،را به دلیل فعالیت های عقیدتی، به ۹ ماه حبس و دو سال منع خروج از کشور محکوم کرد.
پیشتر آقای زعیمی در ۶ بهمن ماه ۱۳۹۹، توسط قاضی شعبانی، رئیس شعبه ۴ دادگاه انقلاب کرج، به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» از طریق «تبلیغ مسیحیت تبشیری» به یک سال و شش ماه حبس و دوسال ممنوع الخروجی محکوم شده بود.

همزمان با روز معلم گروهی از فعالان کارگری، معلمان، وکلا، فعالان اجتماعی و مدافعان حقوق بشر، با حضور در مقابل زندان رجایی شهر کرج خواهان آزادی اسماعیل عبدی معلم زندانی و تمام کارگران زندانی و زندانیان سیاسی شدند.
در این تجمع جعفر عظیم‌زاده و نرگس محمدی زندانیان سیاسی سابق، در نطقی کوتاه نسبت به حبس معلمان و کارگران و نقض حق برگزاری تجمعات اعتراض کردند.

🔹-پیرانشهر آذربایجان الغربیه
علی بزازی فرزند اسماعیل شهروند کُرد اهل روستای زیوه از توابع پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
از دلایل بازداشت این شهروند اطلاعی در دست نیست

🔹-اهواز خوزستان
جمعی از مربیان پیش دبستانی و نهضت سوادآموزی در شهرستان های استان خوزستان با تجمع در ساختمان اداره کل آموزش و پرورش این استان در اهواز، خواهان تعیین وضعیت استخدامی خود شدند.

🔹-کرمان
بازداشت ۲ شهردار استان کرمان به اتهام اختلاس
بازرس کل استان کرمان: شهردار ماهان و شهردار سابق کیانشهر کوهبنان به علت مشارکت در اختلاس و دریافت رشوه بازداشت شدند.
شهردار ماهان با تبانی با بعضی از پیمانکاران وجوه شهرداری را مورد اختلاس قرار داده و از پیمانکاران رشوه دریافت می‌کرده است.
شهردار سابق کیانشهر با تبانی در معاملات دولتی تعدادی از اراضی شهرداری را به بستگان خود واگذار کرده بود.

🔹-تهران
«عباس آخوندی» در پرونده اقتصادی پسرش متهم شد
پرونده‌ای که حدود یک سال و نیم پیش برای اتهامات اقتصادی «محمدمهدی آخوندی» تشکیل شده بود حالا با لیست ۲۵ متهم دیگر از جمله وزیر سابق شهرسازی به دادگاه ارسال شده است.
اتهام محمدمهدی آخوندی مشارکت در ارتشاء شبکه‌ای به میزان ۴۲ میلیارد ریال و تحصیل مال نامشروع عنوان شده است.
عباس آخوندی وزیر سابق شهرسازی نیز متهم ردیف بیستم آن است و به پذیرش نفوذ پسرش و یکی دیگر از متهمان پرونده متهم شده است.

🔹-کامیاران کردستان
یک شهروند ۲۴ ساله کرد به نام فاروق قاضی، اهل روستای «کورەگرە» شهرستان کامیاران در تاریخ ۳۰ فروردین ماه توسط ماموران امنیتی وزارت اطلاعات در منزل خانوادگی خود در این روستا بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.
با وجود گذشت ۱۲ روز از بازداشت فاروق قاضی و با وجود مراجعه مکرر خانواده وی به اداره اطلاعات شهرهای کامیاران و سنندج هیچ اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری این شهروند کرد در دست نیست.