رخدادهای ۱۳ آذر ۱۳۹۸ برابر با ۲۰۱۹/۱۲/۴

🔸-تهران
۳ هزار مرگ در تهران به دلیل آلودگی هوا در سال گذشته
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: طی سال‌های ۹۲ تا ۹۴ شاهد کاهش غلظت آلاینده‌های هوا بودیم، اما از سال ۹۴ تا ۹۶ افزایش غلظت و آلودگی هوا را داشته‌ایم و هم اکنون این آلودگی ۳.۳ برابر حد مجاز جهانی است و هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم تحمیلی ناشی از آلودگی هوا بسیار زیاد است که تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، بازار بخشی از آن است.

رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر بازداشت شد.
یک روز پس از استعفای علی اصغر پیوند، رسانه‌ها از بازداشت رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر ایران به علت تخلفات مالی خبر دادند.

تجمع دانشجویان دانشگاه بهشتی تهران در اعتراض به کیفیت پایین غذای سلف، و به طور خاص، وجود سوسک در غذای شب گذشته خوابگاه‌ها. برخی مسئولین دانشگاه در بین تجمع‌کنندگان حاضر شده و توضیحاتی ارائه دادند، اما دانشجوها با سر دادن شعارهایی، خواستار استعفای آنان شدند.

🔸-میاندوآب. آذربایجان غربی
صبح امروز تجمع کارگران ناحیه یک و دو شهرداری میاندوآب مقابل فرمانداری به دلیل حقوق معوقه،بیمه و تبدیل وضعیت.

🔸-سنندج. کردستان
فعال کارگری جلیل محمدی بازداشت شد
بر اساس خبر دریافتی، روز سه شنبه جلیل محمدی یکی از فعالین کارگری در شهر سنندج، توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت شده است.تا کنون هیچ اطلاعی از وضعیت و محل بازداشت جلیل محمدی در دسترس نمی باشد.

🔸-تبریز. آذربایجان شرقی
اعتراض دانشجویان دانشگاه تبریز صحبتهای دانشحویان، خوابگاه خانه ماست چه کسی حق گذاشتن دوربین دارد با شعار ما متحد مقاومت می‌کنیم.

🔸-زاهدان سیستان و بلوچستان
عبدالحلیم برم طلبه مدرسه دینی دارالعلوم زاهدان و اهل روستای درگس از توابع شهرستان چابهار، توسط مامورین اداره اطلاعات در زاهدان بازداشت ‌و به مکان نامعلومی منتقل شد.

🔸-گناوه بوشهر
اعتراض مردم گناوه به عبدالحمید خدری، نماینده مجلس: بی عرضه و دروغگو.

🔸-یزد
روز دوشنبه ۱۱ آذرماه ۹۸، فریبا اشتری شهروند بهایی ساکن یزد از سوی ماموران امنیتی در منزل مسکونی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

🔸-اهواز خوزستان
على تمیمى از اهالى کوى زویه شهر اهواز که در اعتراضات آبانماه از ناحیه گردن مجروح شده بود به علت شدت جراحات ۸ آذر ماه ۹۸ جان خود را از دست داد.

🔸-کرج البرز
ناصر رضایی ۳۶ساله، متاهل، لیسانس کشاورزی روز ۲۶ آبانماه ۹۸ با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به سر، در فردیس کرج جانش را از دست داد.

🔸-شهریار. تهران
«علیرضا نوری»، نوجوان ۱۷ ساله، در روز ۲۶ آبان در ‎شهریار به ضرب گلوله‌ای که به سرش اصابت کرد، جانش را از دست داد.پیکر وی چهار روز بعد پیدا شد و روز اول آذر ماه در بهشت رضوان شهریار به آغوش خاک سپرده شد.