رخدادهای ۱۱ اسفند ۹۹ برابر با ۱ مارس ۲۰۲۱

🔸-میرجاوه. بلوچستان
میرجاوه ۱۰ اسفند ۹۹. جوانان مبارز بلوچ در میرجاوه تابلوی قاسم سلیمانی را به آتیش کشیدند.

🔸-هجدک کرمان
زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴ ریشتر در عمق ۶ کیلومتری زمین استان کرمان حوالی هجدک را لرزاند.

🔸-اصفهان
تجمع مجدد امروز بازنشستگان صنایع فولاد و معادن مقابل استانداری اصفهان

🔸-رامهرمز. خوزستان
شماری از زحمتکشان خوزستان که شامل کشاورزان، دستفروشان، کارگران و بازنشستگان میشود تحت اتحادیه زحمتکشان ایران تجمع کرده و از مشکلات معیشتی و کاری خود صحبت میکنند.
انان از سفره خالی خود واز اینکه مسئولین تنها به فکر خود هستند سخن گفتند.

🔸-تبریز آذربایجان شرقی
روز جمعه ۸ اسفند ۹۹ یاشار پیری فعال مدنی آذربایجانی (تُرک) بر اثر شدت جراحات ناشی از شکنجه ماموران سازمان اطلاعات سپاه ایران، در بیمارستان امام رضا تبریز بستری شد.
نزدیکان یاشار به نقل از پزشک وی گفته‌اند، ریه‌های این فعال بر اثر «استنشاق گاز فلفل» دچار آسیب شدید و باعث تنگی نفس و درد شدید کلیوی وی شده است.

🔸-اهواز. خوزستان
بعد از ظهر یکشنبه ۱۰ اسفند، حکم اعدام زندانیان سیاسی حسین سیلاوی، علی خسرجی و ناصر خفاجیان همراه با جاسم حیدری در زندان سپیدار اهواز به اجرا در آمد.

🔸-نقده آذربایجان غربی
روز شنبه ۹ اسفندماه، یک شهروند کُرد به نام “کیوان نژادرسول” ٢٨ ساله فرزند محمد اهل روستای “شین آباد” از توابع پیرانشهر جهت اجرای حکم ۲ سال و شش ماه حبس، به زندان نقده منتقل شد.

🔸-تهران
گروهی از فعالان مدنی سیاسی روز دوشنبه ۱۱ اسفند‌ماه با تجمع مقابل دفتر قضایی، شکایتی علیه آمران و عاملان و مامورانی کردند که آنها را در زمان بازداشتشان به سلول انفرادی منتقل کرده بودند.
ژیلا بنی‌یعقوب، ضیا نبوی، میلاد فدایی، کوروش زعیم و فائزه هاشمی از جمله افراد شرکت کننده در این تجمع بودند.
بنا بر گزارش‌ها برخی دیگر از کنشگران از جمله جعفر پناهی، خسرو سیف، محمدعلی عمویی، محمود بهشتی و سعید مدنی» دادخواست شکایت خود را از طریق وکلایشان در سایر دفاتر به ثبت رساندند.

🔸-سراوان . بلوچستان
در تازه ترین آماری که به دست کمپین فعالین بلوچ رسیده است ۱۶ نفر از سوخت بران مرزی و ۱۴ نفر از معترضان توسط نیروهای امنیتی کشته، زخمی و بازداشت شده اند.

🔸-اردبیل
روز یکشنبه ۱۰ اسفندماه ۹۹، حبیب نگهبان، فعال مدنی آذربایجانی ساکن اردبیل در پی احضار از سوی ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر بمدت چند ساعت مورد بازداشت و بازجویی قرار گرفت.