رخدادهای ۱۰ خردادماه ۱۳۹۹ برابر با ۳۰ می ۲۰۲۰

🔸-ارومیه. آذربایجان غربی
جمعی از صاحبان اراضی شهرک پرواز واقع در شهرستان ارومیه تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این شهروندان در اعتراض به انتظار طولانی مدت ۲۰ ساله آنها برای اخذ مجوز ساخت و ساز شهری خواستار صدور این مجوز شدند.
این در حالی است که زمین های اطراف شهرک پرواز و دورتر از آن مثل فرهنگیان و چند شهرک دیگر که در محدوده شهرک پرواز هستند وارد محدوده شهری شده و تنها زمین های این شهرک اجازه صدور مجوز مانده است.

🔸-اهواز. خوزستان
جمعی از کارگزاران مخابرات روستایی استان خوزستان با تجمع مقابل اداره کار این استان، خواستار توجه به وضعیت شغلی و معیشتی خود شدند.
تجمع کنندگان اهم مطالبات خود را «اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، همسان‌سازی حقوق و برخورداری از تمامی مزایای قانونی کار، صدور احکام کارگزینی و قرار گرفتن آنها برابر دیگر پرسنل در چارت سازمانی، به روز شدن و دریافت تمامی معوقات بیمه‌ای و تعیین تکلیف بیمه ۴ درصد سختی کار» عنوان کردند.

🔸-سروآباد کردستان
کشتار کولبران ستمدیده در کردستان در روز روشن و در مقابل چشمان خانواده های آنها
اینجا گردنه ژالان در ارتفاعات مرزی سروآباد هست عناصر وحشی خامنه ‌ای به کولبران ستمدیده شلیک میکنند
در روزهای گذشته، قتل کولبران افزایش یافته و چندین نفر با گلوله وحوش رژیم آخوندی کشته شده اند.

🔸-خاییز. خوزستان
آتش‌سوزی در جنگل‌های خائیز در مرز بین کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان از غروب پنجشنبه آغاز شده و تاکنون بیش از صد هکتار از جنگل‌ها را فرا گرفته است.

🔸-تربت جام. خراسان رضوی
شهرداری تربت‌جام در اقدامی عجیب محل زندگی یک پیرزن نابینا که مادر یک فرزند معلول است، با بتن کاری مقابل درب منزل او نوشته “این ملک به‌علت تخلفات ساختمانی پلمپ شد”.

🔸-کاشان. اصفهان
تصاویر ناراحت کننده از کارتون خواب هاى شهر کاشان
زیاد هستن کسایى تو این کشور که بالشتشون سنگه و پتوشون یه تیکه مقواست؛ کسایى که خوب سرد و گرم تک تک روزهاى سال رو چشیدن و فقط دعا دعا میکنن که باد و بارون نزنه.

🔸-هفت تپه. خوزستان
اخراج گروهی از کارگران واحد تعمیرات کارخانه نیشکر هفت تپه
از ابتدای هفته گذشته نزدیک به ۷۰ کارگر فنی شاغل در واحد تعمیرات کارخانه «نیشکر هفت تپه» اجازه ورود به این مجتمع را پیدا نکرده و به دلیل فصلی بودن کار خود، بیکار شدند. این کارگران که از صبح روز شنبه چهارم خرداد، از حضور در محل کار خود منع شده‌اند به عنوان کارگر فنی، جوشکار و تعمیرکار بین ۲ تا ۳سال سابقه کار دارند
برخلاف کارفرما که واحد تعمیرات را مشمول کار فصلی و کارگران را مشمول اخراج در پایان فصل می داند، کارگران می گویند که واحد تعمیرات کارخانه نیشکر هفت تپه هنوز به کارگران فنی برای انجام تعمیر ماشین‌آلات و تجهیزات کارخانه همزمان با اتمام فصل بهربرداری نیازمند است.

🔸-محمدیار آذربایجان غربی
تجمع امروز تعدادی از دامداران در اعتراض به محدود کردن چرای دام شان در منطقه، مقابل بخشداری محمدیار و فرمانداری نقده.

🔸-تهران
گروهی از رانندگان ناوگان اتوبوسرانی تهران صبح شنبه ۱۰ خرداد در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق تجمع کردند.
معترضان می‌گویند حقوق آنها دست کم پنج ماه است که پرداخت نشده و توانایی تامین هزینه‌های زندگی خود را ندارند.

سیروس مشفقی، از شاعران سرشناس پیش از انقلاب و یکی از اعضای هیئت مؤسس کانون نویسندگان ایران، صبح روز شنبه، ۱۰ خرداد، به‌ دلیل آنارسایی تنفسی در بیمارستان فیروزگر تهران در ۷۷ سالگی درگذشت.

🔸-تالش. گیلان
روز سه شنبه ۶ خردادماه ۹۹، پیام افلاک پور شهروند اهل سنت تالشی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

🔸-کرمانشاه.
رییس کل دادگستری استان کرمانشاه از بازداشت رییس و قائم مقام اجرائیات شهرداری کرمانشاه در پی مرگ «آسیه پناهی» خبر داد.