رخدادهای ۱۰ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰

🔸-تبریز آذربایجان شرقی
اعتصاب و برپایی تجمع توسط کارگران کارخانه ماشین‌سازی تبریز نسبت به نداشتن امنیت شغلی
روز یکشنبه ۹ آذر همزمان با معرفی مدیرعامل جدید شرکت ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز، کارگران این کارخانه با اعتصاب وبرپایی تجمع صدای اعتراضشان را نسبت به نداشتن امنیت شغلی منعکس کردند.

🔸-تهران
گزارش‌ها حکایت از اعتصاب پیک‌های اکسپرس اسنپ‌فود به دلیل تغییرات داخلی دارد. این پیک‌ها در اعتراض به تصمیم مدیران این شرکت برای انتقال آن‌ها به زیر مجموعه «اسنپ باکس» دست از کار کشیده‌اند.

امین مرادی، شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران روز شنبه هشتم آذر در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

نیروهای امنیتی در تهران طی دو ماه اخیر دست‌کم ۴۰ جوان را به دلیل دیوارنویسی شعارهایی علیه حکومت بازداشت کرده‌اند.
این بازداشت‌ها در حالی صورت می‌گیرد که حکومت ایران تمهیدات امنیتی در پایتخت و شهرهای بزرگ کشور را در آبان‌ماه،‌ همزمان با نخستین سالگرد اعتراضات سراسری ۱۳۹۸،‌ بیش از پیش افزایش داد و شهروندان نیز برای گرامیداشت کشته‌شدگان و یادآوری سرکوب اعتراضات تصاویری از شعارنویسی در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

رضا مهرگان زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ و محمد ابوالحسنی زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از اعزام به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست بازپرس محمود حاج مرادی از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. رضا مهرگان در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود و محمد ابوالحسنی هم در حال اتمام دوران حبس تعزیری ۲ ساله خود است.

شهره حسینی، مترجم و فعال سیاسی روز شنبه ۸ آذر پس از حضور در دادسرای اوین با افزایش میزان مبلغ وثیقه مواجه و به زندان اوین منتقل شد.
اتهامات شهره حسینی در دوران بازجویی «همکاری با یکی از گروه‌های معاند نظام» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.

میثم بهرام آبادی، زندانی سیاسی سابق که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، به اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شعارنویسی » به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه کار اجباری در شهرداری منطقه ۲۲ تهران، روزانه ۴ ساعت محکوم شده بود برای اجرای حکم کار روزانه در شهرداری احضار شد.

در اواخر ماه آبان ماه سال جاری، دست کم ۲۲۷ نفر به اتهام احتکارش بیش از ۱۷ هزار تن کالای اساسی و مورد نیاز مردم و ۵۷ نفر به اتهام اخلال در بازار ارز، طلا و سکه توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند.

تجمع اعتراضی رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
جمعی از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دوشنبه ۱۰ آذرماه و حومه در اعتراض به عدم تحویل لباس فرم و کاپشن تجمع کردند.

بازداشت ۱۹ وکیل در استان تهران
علی عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه گفت: در پی تأکید ریاست قوه قضاییه مبنی بر برخورد با وکالت تضمینی، ۱۹ وکیل که ۱۳ نفر از آن‌ها در تهران مشغول به فعالیت واسطه گری برای اعمال نفوذ در پرونده‌ها و انحراف در روند دادرسی بودند، دستگیر شده اند.

🔸-بندرماهشهر. خوزستان
بر اساس گزارش‌های محلی از ماهشهر، با وجود مشکلات و خسارت‌های فراوان ناشی از آب‌گرفتگی، امدادرسانی چندانی انجام نشده و نهادهای مربوطه نیز رسیدگی لازم را نکرد‌اند.

🔸-میاندوآب آذربایجان غربی
سایه حسامی زن جوان اهل روستای “قباغکندی” از توابع شهرستان میاندوآب، به دلیل فقر و مشکلات معیشتی دست به خودکشی زده و بر اثر آن جان خود را از دست داد.

🔸-بهبهان خوزستان
اعتراضات جوانان جویای کار روستای شهرویی در مقابل درب اصلی پالایشگاه بید بلند ۲ شهرستان بهبهان
روز دوشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، شهروندان معترض با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به بکارگیری نیروی کار غیربومی در پالایشگاه بید بلند دو شهرستان بهبهان اعتراض کرده و خواستار اشتغال به کار در این مجتمع تولیدی صنعتی نفت و گاز شدند.

🔸-ارومیه. آذربایجان غربی
حامد قره اوغلانی زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه از طرف ۲ قاضی دادگاه به ۱۳ سال و ۳ ماه حبس و از طرف یک قاضی دیگر این دادگاه به اعدام محکوم شد،
اتهامات حامد قره اوغلانی “ارتباط با اسرائیل و آمریکا”، “توهین به رهبری”، “پاره کردن عکس قاسم سلیمانی” و “تبلیغ علیه نظام” ذکر شده است.

🔸-زنجان
روز یک شنبه ۹ آذر ۱۳۹۹، کارگران فضای سبز شهرداری زنجان در مقابل اعمال فشار شهردار و اعضای شورای شهر ، خواستار قراداد دائم کار با شهرداری هستند.
آنها از مزایای قانونی کارگران دائمی بی‌بهره‌اند، بانک‌ها نیز از پذیرش درخواست دریافت وام کارگران به این بهانه که شغل دائمی ندارند خودداری می‌کنند.