ذوالنور: ۲۳۰ نفر در حوادث آبان‌ماه ۹۸ کشته شدند

مجتبی ذوالنور، نماینده مجلس شورای اسلامی ادعا کرده است که در جریان این اعتراض‌ها، «۲۳۰ نفر کشته شده‌اند».

ذوالنوری روز دوشنبه ۱۲ خرداد، در حاشیه یکی از جلسات کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا، در این زمینه به خبرنگاران گفت: «در حوادث آبان‌ماه ۹۸ ‌تعداد ۲ هزار نفر از حاضرین در صحنه و ۵ هزار مامور مجروح شدند و آمار کشته‌شدگان ۲۳۰ نفر بود.»

بدین ترتیب این نماینده مجلس مدعی شده است که ۵۲ نفر از کسانی که کشته شدند هم از ماموران حکومت بوده‌اند و فقط ۱۷۸ نفر از معترضان کشته شده‌اند.

او همچنین گفت که در جریان این اعتراض‌ها، ۲۰۰۰ نفر از معترضان و ۵۰۰۰ مامور مجروح شدند.

آقای ذوالنور همچنین مدعی شد که «۲۲ درصد از افراد کشته شده سابقه‌دار بودند» و درباره نحوه کشته شدن معترضان گفت: «۷ درصد در درگیری مسلحانه، ۱۶ درصد در تعرض به اماکن انتظامی، ۲۶ درصد کسانی که جزو معارضین نبودند افرادی هستند که بصورت نامعلوم کشته شده‌اند و ۳۱ درصد به مراکز عمومی حمله کردند و جان باختند».

در همین زمینه، عفو بین‌الملل هفته گذشته جزئیات آمار کشته‌شدگان را اعلام کرد و گفت، دست کم ۳۰۴ نفر در جریان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ در ۳۷ شهر و هشت استان ایران کشته شدند. با این حال، عفو بین‌الملل می‌گوید، تعداد واقعی کشته‌شدگان آبان ۹۸ احتمالا بسیار بیشتر از این تعداد بوده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز دوم دی‌ماه ۹۸ در گزارشی ضمن اعلام کشته‌ شدن ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان ۹۸، از قول «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان» خامنه‌ای «و یک مقام چهارم» نوشت که رهبر جمهوری اسلامی به مقام‌های ارشد کشور گفته است «هر کاری لازم است برای متوقف کردن» اعتراضات انجام دهند.