دو کشته و زخمی در پی تیراندازی نیروهای نظامی در هرمزگان

ماموران دریابانی بندرکلاهی با شلیک به طرف صیادان باعث کشته و زخمی شدن دو شهروند بلوچ شدند.

به گزارش شبکه آزادی به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز شنبه ۲۳ شهریور ۹۸ ماموران دریابانی بندر کلاهی به طرف قایق های شهروندان آن منطقه آتش گشودند که در جریان آن دو شهروند جوان کشته و زخمی شدند.

“عباس کاوسیان فرزند علی” در اثر اصابت پنج گلوله سلاح دوشیکا کشته و”دانش ملاحی” با اصابت گلوله زخمی شده و در بیمارستان بندرعباس در بخش فوریت های پزشکی بستری شد.

حال وی وخیم گزارش شده است.

یک منبع آگاه در این باره گفت: “سرهنگ لشکری که خود پشت تیربار دوشیکا نشسته بود با شلیک مستقیم به طرف صیادان قایق سوار شلیک میکرد.”

حکومت این افراد را متهم به حمل گازوئیل میکند و این کار را قاچاق می خواند.

تاکنون تعداد زیادی از شهروندان بلوچ اهل کرگان و حوزه استحفاظی میناب در یورش و شلیک مستقیم ماموران کشته و زخمی شده و اموالشان به اتهام “قاچاق سوخت” مصادره شده است.

گفتنی است بخاطر نبود زمینه های اقتصادی و شغلی در منطقه، مردم به شغلهای چون سوختبری روی آورده اند.

اسامی تعدادی از افراد کشته شده بلوچ کرگان در سالهای اخیر توسط ماموران در شلیک مستقیم به شرح ذیل عنوان شده است:

۱: “محمد عباس زاده” ساکن روستای بندزرک از توابع میناب بر اثر اصابت مستقیم گلوله شلیک شده توسط مامورین در سال ۹۱ در خور بندزرک کشته شد.

۲: “زکریا پورآل مهتریان” فرزند موسی ساکن بندزرک بر اثر اصابت تیر مستقیم مامورین در یورش به لنج ها کشته شد.

۳: “الهیار ملاحی” ساکن بندر کلاهی در سال ۹۲ بر اثر اصابت مستقیم گلوله به قسمت سر کشته شد.

۴: “حسین امینی پور” فرزند علی در تاریخ ۴ بهمن ۹۶ بر اثر شلیک مستقیم گلوله مامورین در کرگان کشته شد.

۵: “اسحاق ملاحی” فرزند علی در تاریخ ۴ بهمن ۹۷ بر اثر شلیک مستقیم مامورین در یورش به لنج ها سوختبر کشته شد.

۶: “ولید ملاحی” ساکن بندر کرگان با شلیک مستقیم مامورین با سلاح دوشیکا لنجش آتش گرفت و دچار سوختگی ۹۰ درصد شد که نهایتا منجر به فوت وی گردید.

۷: “احسان مرادی” در شناسنامه مجتبی مرادی فرزند غلام ساکن بندزرک در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۸ در اثر شلیک مستقیم مامورین به سمت خودرو اش و تعقیب و گریز دچار ضربه مغزی شده و نهایتا بعد از چند روز فوت کرد.

۸: “میلاد جلالی فرزند موسی” ساکن بندزرک در سال ۹۱ بر اثر شلیک مستقیم مامورین پاسگاه بندزرک شخصی به نام گروهبان پورانجانی کشته شد.

۹: “عباس کاوسیان” ساکن روستای کناراسماعیل جوان صیادی که بر اثر شلیک مستقیم ماموران سلاح دوشیکا در تاریخ ۲۳ شهریور ۹۸ کشته شد.

همچنین ده ها شهروند دیگر از میناب، کرگان، و مناطق ساحل مکران در اثر شلیک ماموران حکومتی کشته و قطع عضو شده اند که اسامی آنها نیاز به مستند سازی دارد اما به دلیل نبود زمینه آزاد برای گزارشگری اسامی به دست نیامده اند.

لازم به ذکر است که علیرغم شکایت اهالی منطقه خصوصا زمانی که فردی بدون هیچ سوختی و کاملا به طور بی گناه کشته شده اما ماموران و سیستم قضایی پاسخگو نبوده و شکایت ها به نتیجه نرسیده اند.