دست و دلبازی ۳۰ میلیارد دلاری جمهوری اسلامی در سوریه!

پس از حدس و گمان های فراوان درباره میزان هزینه کردهای جمهوری اسلامی در سوریه، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به ریخت و پاش ۳۰ میلیارد دلاری این رژیم در سوریه اذعان کرده است.

به گزارش «شبکه آزادی» به اذعان حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس، محور مقاومت در سوریه تا کنون ۳۰ میلیارد دلار هزینه روی دست ایرانی ها گذاشته است. فقط سوریه نیست که به محل هزینه تراشی برای مردم ایران تبدیل شده، بلکه عراق، لبنان، فلسطین و یمن نیز به دعوت رهبران جمهوری اسلامی سال هاست که مهمان خزانه ارزی ایران هستند.

رژیم ایران که تقریبا از همان اوایل جنگ داخلی سوریه یعنی از اواخر سال ۱۳۸۹ خورشیدی در این کشور دخالت مستقیم دارد، تا کنون هزاران کشته و زخمی روی دست نیروهای نظامی و شبه نظامی خود گذاشته تا در کشتار بیش از نیم میلیون سوری به رژیم بشار اسد و هم پیمان آن یعنی روسیه یاری رساند.

جمهوری اسلامی اگرچه با راهبرد نظامی و کمک های مالی در پی حفظ رژیم اسد است؛ اما به باور کارشناسان حوزه امنیت رهبران این رژیم برای تکمیل آنچه «هلال شیعی» خوانده می شود، نیازمند حضور در سوریه هستند؛ امری که مطلقا خوشایند اسرائیل نیست. دولت نتانیاهو برای جلوگیری از تثبیت مواضع رژیم ایران در سوریه طی ۲ سال گذشته صدها حمله هوایی علیه سپاه قدس و نیروهای وابسته به آن انجام داده است.

اوایل ماه می امسال وزیر دفاع اسرائیل پس از تشدید حملات به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه، گفته بود خاک این کشور را برای این رژیم تبدیل به «ویتنام» می کنیم. نفتالی بنت تاکید کرده بود که «ایران هیچ کاری در سوریه ندارد و ما تا زمانی که آن ها سوریه را ترک نکنند به اقدامات خود ادامه می‌دهیم.»

این مقام ارشد دولت اسرائیل اخیرا نیز با اشاره به اینکه [نیروهای رژیم] ایران «روند خروج از سوریه» را آغاز کرده اند گفته است «[رژیم] ایران به شکل قابل توجهی دامنه نیروهای خود در سوریه را کاهش داده و حتی تعدادی پایگاه را نیز تخلیه کرده است.»

حدود یک دهه حضور نیروهای نظامی و شبه نظامی جمهوری اسلامی در سوریه نه تنها دستاوردی مثبتی برای ایرانی ها نداشته، بلکه حالا به اذعان حشمت الله فلاحت پیشه که از پر نفوذترین چهره های امنیتی در مجلس شورای اسلامی به شمار می آید، این حضور شوم در سوریه سالی ۳ میلیارد دلار هزینه روی دست مردم ایران گذاشته است.

ارزش ریالی ۳۰ میلیارد دلاری که فلاحت پیشه از آن صحبت کرده، با توجه به دلار ۱۸ هزار تومانی معادل ۵۴۰ هزار میلیارد تومان است؛ رقمی که اگر تقسیم بر ۸۵ میلیون ایرانی شود، به هر نفر ۶ میلیون ۳۵۲ هزار و ۹۴۱ تومان می رسد. پیش از این، سید حسن نصرالل، دبیرکل حزب الله لبنان نیز به این موضوع که رژیم ایران همه مخارج نظامی و غیرنظامی این گروه تروریستی را تامین می کند، اذعان کرده بود.

نزدیک به ۲ سال پیش یعنی اواسط مهر ۱۳۹۷ وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا با استناد به گزارش گروه اقدام ایران، در صفحه توئیتر خود نوشته بود «در حالی که مردم ایران به سختی زندگی می‌کنند، رژیم تهبکار ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۱۶ میلیارد دلار برای کمک به اسد و حمایت از دیگر شرکای خود در سوریه، عراق و یمن هدر داده است.»

پیش از این، دفتر استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه نیز اعلام کرده بود برآورد سازمان ملل این است که رژیم ایران به طور متوسط «سالی ۶ میلیارد دلار» در سوریه هزینه می کند؛ رقمی که با احتساب نرخ دلار بازار آزاد معادل ۱۰۸ هزار میلیارد تومان است.

ریخت و پاش های جمهوری اسلامی برای فعالیت های تروریستی «محور مقاومت» در حالی است که به اذعان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران «۶۰ میلیون ایرانی نیازمند کمک دولت» هستند. بر اساس داده های مرکز آمار ایران شاخص فلاکت به عدد ۴۰٫۵ رسیده و گزارش های میدانی نیز نشان می دهد دهک های یک تا هفت درآمدی در ایران به دلیل تورم فزاینده و بیکاری با فقر شدید مالی دست و پنجه نرم می کنند. با این حال، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با دفاع از کمک های مالی به کشورهای منطقه، گفته بود «ما افتخار می‌کنیم که به خاطر فلسطین تحت فشار هستیم.»

این افتخار ظریف و کمک رهبران جمهوری اسلامی به گروه های تروریستی منطقه نه فقط به قیمت نابودی بخش قابل توجهی از اسکناس های خزانه ارزی بانک مرکزی تمام شده، بلکه نگرش و ذهنیتی منفی را در میان مردم کشورهای مختلف نسبت به ایران و ایرانی شکل داده که برای مردم ایران بسیار ناخوشایند است.

مجتبی احمدی | تلویزیون آزادی