در بی تدبیری جمهوری اسلامی؛ بیش از ۱۷۰۰ روستا در یک استان خالی از سکنه شد

بی تدبیری جمهوری اسلامی در قبال خشکسالی و بی آبی، کمبود امکانات زیرساختی و نبود اشتغال در استان خراسان جنوبی، اهالی ۱۷۰۰ روستا را مجبور به کوچ اجباری کرد.

به گزارش تلویزیون آزادی، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا گفت: در ۱۰ سال اخیر ۱۷۰۰ روستای استان که باید مولد باشد خالی از سکنه شده است و اهالی آن نیز به حواشی شهرها مهاجرت کرده‌اند.

 این در حالی است که سال ۷۸ خامنه ای طی سفری به خراسان جنوبی و شهر نهبندان رفت تا مشکلات مردم مرزی این منطقه را از نزدیک ببیند سفری که جز هیاهیو چیزی دیگری در برنداشت.

 محمد شفیعی مدیرکل دفتر روستایی و شوراهای استانداری خراسان جنوبی در گفتگویی با خبرگزاری مهر ارائه اطلاعات کوچ روستاییان از روستاها به شهرها را محرمانه عنوان کرده است.

همچنین نماینده مردم نهبندان و سربیشه در دهمین مجلس شورای اسلامی پیش‌ازاین گفته بود: تنها طی چهار سال شاهد مهاجرت هفت هزار نفر از نهبندان بوده‌ایم.

او افزود: بسیاری از روستاهای نهبندان و سربیشه از مشکلاتی اعم از بی‌آبی، کمبود وسایل ارتباطاتی و زیرساختی رنج می‌برند.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در دهمین مجلس شورای اسلامی معتقد است اگر مرزها خالی از سکنه شوند باید منتظر مشکلات عدیده امنیتی در مرکز کشور باشیم و در حقیقت در حال حاضر عشایر و مرزنشینان خراسان جنوبی ضامن امنیت پایدار استان و مرکز کشور هستند.

مجید بی کی، فرماندار نهبندان نیز با اشاره به مهاجرت‌های این شهرستان بیان داشته است: بر اساس آمارها طی سال ۹۵ جمعیت این شهرستان ۵۱ هزار و ۴۴۹ نفر بوده که نسبت به سال‌های ۸۹ و ۹۰ قریب به هفت هزار نفر کاهش داشته است.

قابل ذکر است روستاهای نهبندان را اکثریت مذهب اهل سنت و بلوچ تشکیل می دهند و از این روز نیز قابل درک است که از سوی جمهوری اسلامی هیچ توجهی به این روستاها نشود.

تبعیض مذهبی و قومی طی سال های حکومت داری جمهوری اسلامی در مرزهای کشور با اقلیت های قومی و دینی آشکار است که در بدترین وضعیت ممکن زندگی می کنند و چه بسا از حداقل حقوق شهروندی و کمک های دولتی محروم اند.