محمود

محمود واعظی رییس دفتر حسن روحانی خبر داده که قرار است در دولت تغییراتی انجام شود.محمود واعظی با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها شرایط جدیدی را ایجاد کرده است، گفت این شرایط می‌طلبد که برخی اعضای کابینه، تغییر کنند.
اما این تغییرات احتمالی چه کسانی هستند ؟
ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی اولین گزینه احتمالی روحانی برای انجام تغییرات در کابینه است و در نوسانات اخیر در بازار ارز نیز اولین انتقادها متوجه او بود.نمایندگان مجلس بارها خواستار برکناری سیف شده اند.سیف در واکنش به درخواست ها برای برکناریش گفته است: «شخصاً از پیشنهاد آقای پورابراهیمی استقبال می‌کنم و از اینکه جناب آقای رئیس جمهور، فرد شایسته‌ای را برای اداره بانک مرکزی انتخاب و منصوب کنند، شخصاً استقبال می‌کنم».
محمد باقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز باید قاعدتا جزو گزینه های تغییر باشد اما روابط نزدیک او با حسن روحانی ممکن است مانع از این تغییر شود. از آغاز دولت دوم حسن روحانی رسانه‌ها چندین بار از اختلاف بین اسحاق جهانگیری و برخی مقام‌های ارشد کابینه همچون محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، و محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت، خبر داده‌اند.
از مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن به عنوان گزینه های بعدی که احتمالا کابینه را ترک خواهند کرد نام برده می شود.
در میان این وزرا حاشیه‌های محمد شریعتمداری از همه بیشتر بوده است. از مقاومت در برابر دستور حسن روحانی برای اعلام فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی تا حاشیه های شخصی خودش…
به جز وزرای اقتصادی برخی از افراد از احتمال تغییر وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و وزیر جهاد کشاورزی سخن گفته اند.
«ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی»، «بیمه نبودن هواپیمای شرکت آسمان که در بهمن‌ماه سقوط کرد»، «عدم توجه به اشتغال»، «حادثه نفتکش سانچی» و«طرح تحول سلامت» از جمله انتقادات نمایندگان مجلس از علی ربیعی بوده که در استیضاح او نیز مطرح شد.
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز همراه با ربیعی استیضاح شده بود.مشکلات آب و حقابه‌ کشاورزان، واردات محصولات تراریخته، نبود نظارت کافی بر واردات کود، شیوع سرطان، کمبود کارخانه‌های فرآوری محصولات کشاورزی، واردات بی‌وریه محصولات کشاورزی نظیر چای و برنج، نبود راهبرد در بخش کشاورزی، از بین رفتن محصولات کشاورزی به خاطر بهای پایین، اجرا نشدن الگوی کشت و تخلفات مالی شرکت‌های تابعه وزارتخانه از جمله موضوعاتی بود که نمایندگان موافق استیضاح محمود حجتی بر آن تاکید داشتند.
اینک اما باید منتظر ماند که دراین میان ملاحظات حسن روحانی و فشارهای سیاسی درنهایت باعث حذف کدام یک از وزرا خواهد شد.

شبکه آزادی