دریافت نوشابه به جای حقوق!

یکی از کارگران سابق شرکت زمزم گرگان می‌گوید به بازنشستگان این شرکت معادل حقوقشان نوشابه می‌دهند تا برای کسب درآمد آن‌ها را بفروشند

این مطلب را حمید خیرخواه٬ دبیر کانون بازنشستگان شهرستان گرگان و رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری استان گلستان اعلام کرده است.

خیرخواه گفته «مدتی است که کارگرانی که بازنشسته می‌شوند به‌جای سنواتشان، معادل آن نوشابه دریافت می‌کنند تا در سطح شهر بفروشند.»

وی افزوده «بسیاری از بازنشستگان این شرکت برای کسب درآمد –به‌جای سنواتی که به آنها داده نشده- مجبورند با ماشین در شهر دور بزنند تا نوشابه‌شان را بفروشند.» میزان سنوات برای هر یک سال سابقه کارگر، معادل یک ماه آخرین مزد ثابت یا مزد مبنای موضوع ماده ۳۶ قانون کار است.

«پایه سنواتی» را می توان بخشِ حمایتیِ پایه حقوق نامید که معمولاً برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می شود.

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری استان گلستان ادامه داده که در حال حاضر «گردش مالی شرکت زمزم پایین آمده و سیاست‌های غلط ریاست بنیاد، برای شرکت ایجاد مشکل کرده است.»

به گفته وی «تیم اقتصادی ریاست فعلی بنیاد ضعیف است. باتوجه به کاهش سرمایه در گردش شرکت، مشکلاتی نظیر معوقات مزدی برای کارگران پیش می‌آید.»

شرکت «زمزم» گرگان از جمله شرکت‌های تولیدی است که در سال‌های اخیر با مشکلات عدیده اقتصادی و مالی دست به گریبان شده است.

در سال‌‌های اخیر تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها و واحد‌های تولیدی دچار بحران شده و ورشکسته شده‌اند.