دادگاه تجدید نظر ۴ شهروند بهائی را در کرمان به ۱۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد

شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان کرمان با صدور حکمی, احسان الله امیری نیا، نیما رجب زاده ، آرمان بندی امیرآباد و امراله خالقیان, چهار تن از شهروندان بهائی ساکن این شهرستان را در مجموع به ۱۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این شهروندان بهائی در مرحله بدوی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان در مجموع به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “|حقوق بشر در ایران”, امروز چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, احسان الله امیری نیا، نیما رجب زاده ، آرمان بندی امیرآباد و امراله خالقیان, چهار تن از شهروندان بهائی ساکن استان کرمان که پیشتر در مرحله بدوی به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور از طریق تبلیغ بهائیت”, هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند در مرحله تجدید نظر خواهی توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان کرمان محکومیت هر یک از این شهروندان بهائی از ۵ سال برای هر نفر به ۴ ماه حبس تعزیری برای هر نفر کاهش پیدا کرد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان کرمان: “دادگاه با استناد به مفاد ۳۷ و ۳۸ از قانون مجازات اسلامی با ۲ درجه تخفیف, احسان الله امیری نیا، نیما رجب زاده ، آرمان بندی امیرآباد و امراله خالقیان, چهار تن از شهروندان بهائی ساکن استان کرمان را به اتهام اقدام علیه امنیت داخلی کشور از طریق تبلیغ بهائیت مدت محکومیت صادره علیه این ۴ شهروند بهائی را از ۵ سال برای هر نفر به ۴ ماه حبس تعزیری برای هر یک از این افراد تقلیل داد”. 

لازم به ذکر است جلسه دادرسی بر پرونده این چهار شهروند بهائی در مرحله تجدیدنظر خواهی در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان کرمان به ریاست مستشاران دادگاه محمد محقق و مجید زین الدینی نیا, برگزار شده بود. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی این دسته از شهروندان با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.