شامگاه یکشنبه، دهم تیرماه، صدها نفر از مردم در اهواز و ماهشهر در حمایت از مردم تظاهرات شنبه‌شب در خرمشهر که با سرکوب توسط نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد به خیابان‎ها آمدند.

در اهواز خورموسی، کوت عبدالله، بازار عبدالحمید و نادری مناطقی بودند که معترضان در آن تجمع کردند و شعارهای مختلفی به زبان عربی سر دادند از جمله «بالروح بالدم نفدیک یامُحَمّره» (با جان، با خون، فدای خرمشهر)، «عبادان و محمره، نعم نعم للثوره» (آبادان خرمشهر، آری آری به قیام).

گزارش‎هایی نیز درباره تجمعات پراکنده‎ در خرمشهر منتشر شده است.

بعضی منابع غیررسمی می‎گویند در اهواز نیروهای امنیتی در بعضی محلات با مردم درگیر شدند و برای پراکنده کردن آنها از باتوم استفاده شده. گفته می‌شود دست‌کم سه نفر بازداشت شده‌اند.

کاربران در توییتر و اینستاگرام خبرها و ویدئوهای مربوط به تظاهرات خوزستان را با هشتگ (BloodForWater#) «خون برای آب» به اشتراک می‎گذارند.

 

رسانه‎های حکومتی تلاش زیادی کرده‌اند تا این اعتراضات را به گروه‎های تجزیه‎طلب نسبت دهند تا سرکوب شنبه‌شب مردم خرمشهر را توجیه کنند اما شعارهای مردم در تمام تجمعات نشان می‌دهند که این قبیل موج‎سازی‎ها آب در هاون کوبیدن است.

این اعتراض‎ها تا بامداد امروز دوشنبه ۱۱ تیر طول کشیده است و گزارش‎ها تا ساعت ۰۲:۰۰ حاکی از آن بود که مردم هنوز در خیابان‎ها هستند.

سرکوب اعتراضات مردم خرمشهر و آبادان که فقط آب آشامیدنی و سالم می‌خواهند جمهوری اسلامی را در داخل و خارج از کشور  به شدت تحت فشار افکار عمومی و رسانه‎ها قرار داده است و بسیاری چهره‎های شناخته شده از هنرمندان و ورزشکاران علیه اقدامات سرکوبگرانه‌ی نظام موضع گرفته‎اند.

مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در اینستاگرام خود متنی با عنوان «چراغى که به خانه رواست به…» خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی منتشر کرد که بازتاب زیادی داشت:

«به عقیده من اتفاقات و داستان این روزهاى کشورمان به قدرى توهین به شعور ما است و تاسف‌بار که نمی‌شود از آن نگفت! آقایان، خانم‌ها بحث نه تخصصی‎ست و نه سیاسى، پس چشم‌ها را باید شست و جور دگر باید دید و بجاى انگ و افتراهاى مختلف چند لحظه با خودتان و وجدانتان خلوت کنید و به دردهاى دل مردم فکر کنید! این صداى من نیست، صداى قشر عظیمى از جامعه‌ست که ممکن است از این طریق بیشتر شنیده شود!* اروندرود و رود کارون از ابادان و خرمشهر مى گذرد ولى این دو شهر جنگ زده و مظلوم آب مصرفى ندارند!
*حاشا به غیرتتان!

پول‌هاى اختلاس‌ها و پیچاندن دکل‌هاى نفتى و پر کردن جیبتان از صدقه سر شهرهایى مثل آبادان است که بیشترین سرمایه مملکت ثروتمندمان از همین شهر استخراج می‌شود و به تاراج می‌رود ولى مردمش از ساده‎ترین امکانات زندگى بى‌بهره‌اند.

دلواپسان دوباره از فردا شروع نکنید هزار و یک وصله سیاسى به من بچسبانید، من فرزند همین آب و خاکم و با چشمانم مصائب این مردم را دیده‎ام با آنها زندگى کرده‎ام و با جان و روحم درکشان مى‎کنم! حتى در پایتخت هم مردم عادى براى گذران زندگى در تنگنا هستند چه رسد به شهرستان‌هاى محروم!»

منبع: کیهان لندن