خبرهای ضد و نقیض ماجرای قتل فعال محیط زیست فرشید هکی

دو روز پس از آن‌که اخباری مبنی بر قتل فرشید هکی اقتصاد دان، حقوق‌دان و فعال محیط زیست  رسانه‌ای شد، انتشار اخبار ضد و نقیضی در این باره، ماجرا را پیچیده‌ کرد.

عبدالرضا داوری مدیر مسئول ماهنامه بررسی‌های اقتصادی  در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که فرشید هکی با ضربات چاقو به قتل رسیده و سپس جسدش به آتش کشیده شد.

پس از آن و در روز سه‌شنبه خبرگزاری تسنیم به نقل از حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، گزارش داد که گفته است: «چهارشنبه گذشته به مأموران کلانتری باغ فیض اطلاع داده شد که خودرویی با جنازه‌ای سوخته داخل آن کشف شده‌است که بلافاصله مأموران به محل این خودرو در یکی از خیابان‌های غربی تهران رفته و رسیدگی به موضوع توسط عوامل کلانتری و سپس عوامل پلیس آگاهی آغاز شد».

رحیمی افزود: «بخش‌هایی از گزارش پزشکی قانونی نیز به پلیس واصل شد که بر اساس آن مشخص شد که ریه‌های این فرد پر از دود بوده و طبق نظریه صریح پزشکی قانونی این فرد اقدام به خودسوزی کرده‌است. همچنین طبق این گزارش، هیچ نشانه‌ای مبنی بر اصابت و جراحت ناشی از جسم تیز و چاقو در بدن این فرد وجود نداشت».

ساعاتی پس از آن اما پزشکی قانونی اظهار نظر درباره پرونده فرشید هکی را تکذیب کرد. خبرگزاری میزان ارگان دستگاه قضایی ایران اطلاعیه سازمان پزشکی قانونی را صادر کرد که در آن آمده است: «به اطلاع می‌رساند سازمان پزشکی قانونی هیچ اظهارنظری در مورد این پرونده نداشته است».

این اطلاعیه ادامه داده است: «ضمن اعلام انجام و ادامه تحقیقات تخصصی روی جسد مزبور در پزشکی قانونی استان تهران، هر نوع نتیجه و تشخیص علت فوت به قاضی پرونده اعلام می‌شود. مقتضی است رسانه‌ها قبل از انتشار خبر‌هایی مبنی بر اعلام نظر پزشکی قانونی، قبلا مراتب را از روابط عمومی این سازمان هماهنگ و استعلام نمایند».

فرشید هکی فعال حقوق بشر و کودکان کار، و عضو کمپین محیط زیستی حمایت از زاگرس مهربان (صدای پای آب) بود. او موسسه «پیشتازان توسعه» را در حمایت از کودکان کار تأسیس کرده‌ است. او هم‌چنین در ماهنامه بررسی‌های اقتصادی، نزدیک به جناح محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، مطلب می‌نوشت