خامنه‌ای در پی یکدست کردن قدرت

یکدست کردن قدرت و کنترل بیشتر بر نهادهای حاکمیتی مهم‌ترین هدف رهبر جمهوری اسلامی در سیاست داخلی است؛ هدفی که حالا با تکیه زدن محمدباقر قالیباف بر کرسی ریاست مجلس شورای اسلامی بیش از پیش رنگ واقعیت به خود گرفته است.

به گزارش «شبکه آزادی» آرایش کنونی صحنه سیاسی در جمهوری اسلامی اگر نگوییم کاملاً باب میل رهبر جمهوری اسلامی است، می‌توان گفت از آنچه همواره ایدئال علی خامنه‌ای بوده، دور نیست. خامنه‌ای بارها مهره‌های خود را از جمله محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی را وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری کرده تا بلکه با رأی مردم قدرت را قبضه کند؛ اما شکست‌های پیاپی او سبب شد از راه دیگری وارد شود تا ثابت کند حرف، حرف اوست.

رهبر رژیم ایران حتی در ۸۱ سالگی هم تشنه قدرت است. هیچ‌کس به اندازه او به قدرت بیشتر و بنای یک رژیم تمامیت‌خواه که بر تمام ابعاد زیست سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم کنترل دارد، فکر نمی‌کند.

خامنه‌ای از اینکه رویای تشکیل یک حکومت توتالیتر تمام‌عیار را در پوشش کلمات دیگری به زبان بیاورد ابایی ندارد. او در «بیانیه گام دوم انقلاب» از «ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی» نوشته و راهبرد خود را برای تحقق این آرزوی بزرگ، در قبضه کردن کامل قدرت دیده است.

رهبر جمهوری اسلامی اگرچه با نهادهایی همچون شورای نگهبان که مانند فیلتری قوی برای تصفیه چهره‌های سیاسی عمل می‌کند، به اِعمال سلیقه می‌پردازد؛ اما حتی این فیلتر برای او که «تمدن اسلامی» را هدف‌گذاری کرده، کافی نیست. خامنه‌ای برای رسیدن به تمدن اسلامی (تمامیت‌خواهی) به بیش از آنچه تاکنون اختیار و اقتدار داشته محتاج است.

در بیانیه گام دوم انقلاب به زعم علی خامنه‌ای برای رسیدن به تمدن اسلامی باید چهار مرحله «انقلاب اسلامی»، «نظام اسلامی»، «دولت اسلامی» و «جامعه اسلامی» طی شود. او گفته است انقلاب در مرحله نظام اسلامی قرار دارد و باید برای گام سوم یعنی تحقق دولت اسلامی همه امکانات به کار گرفته شود.

چندی پیش (۲۸ اردیبهشت ۹۹) خامنه‌ای در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، «دولت جوان حزب‌اللّهی‌ را علاج مشکلات کشور» دانست و گفت «مکرر گفته‌ام که به چنین دولتی معتقد و امیدوارم اما معنای این حرف صرفاً این نیست که یک جوان سی‌وچندساله رئیس دولت باشد بلکه معنای دولت جوان و حزب‌اللهی یک دولت پای‌کار، آماده و با نشاط است.»

او در لابه‌لای این جملات خود بازهم تلویحاً از یکدست کردن قدرت به ‌منظور واقعیت بخشیدن به حکومت تمامیت‌خواه که در سر می‌پروراند، حرف زده است. او برای گام سوم به سوی تمدن اسلامی نیازمند دولت اسلامی و این دولت تشکیل نمی‌شود، مگر با آوردن مهره‌هایی مانند قالیباف و رئیسی به رأس امور سیاسی کشور.

حالا دو قوه از سه قوه رژیم به‌ طور کامل تحت کنترل کامل علی خامنه‌ای قرار دارد و دور از انتظار نیست که شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز به تصفیه برخی چهره‌های سیاسی اقدام کند و صرفاً مهره‌های مد نظر خامنه‌ای را در آن شرکت دهد. در این صورت، قوه مجریه هم به کنترل ولی‌فقیه در خواهد آمد و خامنه‌ای یک گام دیگر به سمت یک کاسه کردن قدرت به منظور تشکیل دولت اسلامی نزدیک‌تر می‌شود.

برای رهبر رژیم ایران مهم نیست مهره‌های مد نظرش ده‌ها اتهام و پرونده فساد داشته باشند؛ مهم این است مهره‌هایش آنچه را او می‌خواهد، انجام دهند و در تشکیل دولت اسلامی تا برقراری تمدن اسلامی (رژیم تمامیت‌خواه) سعی خود را به کار گیرند.

مجتبی احمدی | تلویزیون آزادی