خامنه‌ای: بنده اشتباه کردم

خامنه ای در سخنرانی صبح دوشنبه ۲۲ مرداد در حسینیه خمینی، در بخش نخست اعلام کرد: به نظر او مسبب بحران اقتصادی، نه خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، بلکه نحوه مدیریت دولت و توزیع غلط سکه و ارز از سوی بانک مرکزی است. خامنه‌ای در بخش دوم سخنانش در پاسخ به کسانی که خواهان مذاکره با ایالات متحده‌اند گفت: مذاکرات برجام اشتباه بود. بنده اشتباه کردم. البته آقایان هم از خطوط قرمز معین عبور کردند.

دولت مقصر است

هفته گذشته محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده بود که برای مهار کردن بحران اقتصادی که با خروج آمریکا از برجام شیب تندتری پیدا کرده و ارزش ریال در برابر دلار آمریکا را بیش از ۵۰ درصد کاهش داده، به صادق خلخالی دیگری نیاز است. روز گذشته علی خامنه‌ای با پیشنهاد صادق لاریجانی برای احداث شعب ویژه‌ای با ترکیب سه قاضی در دادگاه‌های انقلاب برای رسیدگی به جرایم متهمان به فساد اقتصادی و اخلال‌گری در نظام مالی ایران موافقت کرد. رهبر جمهوری اسلامی دوشنبه ۲۲ مرداد پیش از اثبات اتهامات دستگیرشدگان، در سخنانی جرم آنان را مشخص کرد. خامنه‌ای در  بخش نخست سخنانش درجمع گروهی از طرفدارانش در حسینیه خمینی در تهران گفت:

«کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولان بر این مسئله متفق‌اند که عامل این مسئله [سقوط ارزش ریال در برابر دلار آمریکا] خارجی نیست، درونی است. نه اینکه تحریم‌ها اثر نداشته باشد اما عمده‌ تأثیر مربوط به عملکردهاست. مثلاً در همین قضیه‌ ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستفاده کردند. این مشکل، مربوط به نحوه‌ مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی است. وقتی ارز و سکه را به‌صورت غلط توزیع می‌کنند، این توزیع دو طرف دارد: یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی می‌گردیم که می‌گیرد، درحالی‌که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد. نمی‌گوییم خیانت، اما خطای بزرگی کرده است.»

روز گذشته (یکشنبه ۲۱ مرداد) غلامحسین محسنی اژه‌ای از بازداشت ۶۷ نفر در پرونده اخلالگران نظام پولی و ارزی ایران خبر داد. به گفته سخنگوی قوه قضائیه ۱۰۰ نفر از افراد دولتی و غیر دولتی هم در ارتباط با نظام پولی ایران ممنوع از خروج شده‌اند.

«بنده اشتباه کردم»

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دوم سخنانش در حسیینه خمینی با اشاره به توافق هسته‌ای با صراحت اعلام کرد که برجام اشتباه بوده و او نیز در این اشتباه سهیم است اما مسئولان هم از خطوط قرمزی که او تعیین کرده بوده عبور کرده‌اند:

« برجام نمونه‌ی واضح مسئله [مذاکره با آمریکا] بود، تازه بنده خیلی سخت‌گیری می‌کردم. البته خطوط قرمزی هم که مشخص کردیم رعایت نشد. امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم. هر وقت [جمهوری اسلامی] به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد، می‌تواند با آمریکا مذاکره کند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ۲ مرداد در سخنانی در جمع کهنه سربازان ایالات متحده، از آمادگی آمریکا برای مذاکره با جمهوری اسلامی خبر داده و گفته بود:

«خواهیم دید چه می‌شود، اما ما آماده‌ایم که به یک توافق واقعی برسیم. نه آنچه در دولت قبلی شکل گرفت و یک فاجعه بود»

ترامپ یک هفته بعد از این سخنان، احتمال داده بود که مقامات جمهوری اسلامی به زودی با دولت آمریکا وارد گفت‌وگو شوند:

« احساس من این است که آنها به زودی با ما وارد گفت‌وگو خواهند شد. شاید هم این کار را انجام ندهند، این هم اشکالی ندارد.»

وزارت خارجه ایران اما اعلام کرده که شرایط و الزامات لازم برای مذاکره با آمریکا فراهم نیست.

برخی رسانه‌ها از سفر یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان به تهران خبر داده بودند. این امر به ظن احتمال گفت‌وگوی جمهوری اسلامی با آمریکا دامن زده بود. اما وزارت خارجه ایران این موضوع را تکذیب کرد.