حیدر قربانی محکوم به اعدام در خطر اجرای حکم قرار دارد

حیدر قربانی، زندانی سیاسی زندان مرکزی سنندج که به اعدام محکوم و حکمش از سوی دیوان عالی کشور به تایید رسیده، در خطر اجرای حکم قرار دارد.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “سازمان حقوق بشر ایران”، امروز سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹، صالح نیکبخت، وکیل حیدر قربانی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام زندان مرکزی سنندج از خطر قریب الوقوع اجرای حکم موکل خود خبر داد. این زندانی سیاسی درحالی با اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده، که به گفته وکیل مدافع « نه در هیچ اقدامات وعملیاتی مسلح بوده و در هیچ زمان و مکانی هم از اسلحه علیه نظام یا علیه مردم در کشور استفاده نکرده» است. 

حیدر قربانی در دادگاه یک کیفری سنندج به اتهام «همکاری و معاونت در قتل سه نفر» به سه فقره ۳۰ سال زندان محکوم شده است و در پرونده‌ای دیگر که مرتبط با این موضوع بوده است، به اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده است.

این حکم پیشتر در شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور تایید شده بود و به دادگاه بدوی انقلاب سنندج ارجاع داده شد و پرونده به اجرای احکام زندان فرستاده شد.

صالح نیکبخت، وکیل مدافع این زندانی سیاسی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «من روز ۲۵ مردادماه اعاده دادرسی خود را تسلیم دیوان عالی کشور کردم و روز ۱۹ شهریور ماه اعلام شد که اعاده دادرسی او پذیرفته نشده است. اما اینبار در شعبه ۹ دیوان عالی کشور ظرف مدت سه هفته درخواست اعاده دادرسی من را رد کردند و حکم صادره به اتهام بغی را تایید کرد».

وی در ادامه بیان داشت: «آقای حیدری طبق رای دادگاه کیفری شعبه ۱ سنندج به اتهام معاونت در قتل به سه مورد جمعا به ۹۰ سال زندان محکوم شده و نه در پرونده شعبه ۱ و نه در پرونده جداگانه دیگری که برای اتهام بغی که در هیچ جا نه به عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران اقرار کرده و نه در هیچ اقدامات وعملیاتی مسلح بوده و در هیچ زمان و مکانی هم از اسلحه علیه نظام یا علیه مردم در کشور استفاده نکردند».

صالح نیکبخت در بخشی از صحبت‌هایش گفت: «باوجود اصرار مراجع قضایی در این سه مرحله‌ای که طی کردیم و همچنین در مرحله تحقیقات که بخشی در دست مقامات امنیتی و اطلاعاتی کشور بوده و بخش دیگر آن در اختیار بازپرسان و دادسرای عمومی سنندج بوده هیچ کجا به مسلح بودن خود و استفاده از سلاح اقرار نکرده است و جز این هم هیچ دلیلی که حکایت از این داشته باشد و یا کسی بر علیه او شهادت داده باشد که در فعالیت مسلحانه شرکت کرده باشد وجود ندارد. به این جهت صدور حکم اعدام برای ایشان در مراجع مختلف به معنای واقع خلاف مقررات شرعی و همچنین و خلاف مواد ۲۸۷ و ۲۸۸ قانون مجازات اسلامی میباشد».

حیدر قربانی، متولد ۱۳۵۲ و اهل روستای بزوش در شهرستان کامیاران است. وی در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۵ هنگامی که از سرکار به منزل بازگشته بود، به همراه محمود صادقی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

پرونده حیدر قربانی، پس از یک سال که از بازداشت وی گذشته بود، به دادگاه کامیاران ارسال شد و دادگاه کامیاران پس از رد صلاحیت کردن از خود، پرونده را به دادگاه سنندج ارسال کرد. حیدر قربانی در مهر ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه یک دادگاه کیفری سنندج با اتهام «مشارکت در قتل عمد» به ۳۰ سال زندان محکوم شد.

با این حال پرونده‌ای نیز با اتهام «بغی و عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران» در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج برای وی گشوده شد که برای این پرونده محکومیت اعدام صادر شد. در نهایت این حکم روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه از سوی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور تایید و به اجرای احکام زندان سنندج ارسال گردید و روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد، به خانواده و وکیل حیدر قربانی ابلاغ گردید.