حکم اعدام مخفیانه شماری از زندانیان سیاسی اهل سنت

شماری از زندانیان اهل سنت در زندان مشهد با احکام سنگینی از جمله اعدام مواجه شده اند.

به گزارش تلویزیون آزدی به نقل از “سنی نیوز”، ۱۱ تن از زندانیان عقیدتی سیاسی گمنام اهل‌سنت بطور گروهی با اشد مجازات و احکام سنگین مواجه شدند.

حمید راست بالا فرزند جلال، فرهاد شاکری فرزند خواجه نیاز، کبیر سعات جهانی فرزند علی، محمد علی آرایش فرزند بعیدالله، عیسی عیدمحمدی فرزند مصطفی، مولوی حکیم عظیم گرگیج فرزند صالح محمد، مولوی تاج محمد خُرمالی فرزند ارباب و حافظ عبدالرحمن گرگیج فرزند سعید از جمله شهروندان اهل سنت استان گلستان به اعدام و محمدرضا شیخ احمدی از شهر باخرز، عبدالباسط اَوَزسَن و مرتضی فکوری از تربت جام هر کدام به ۱۵ سال حبس محکوم شده اند.

اتهام این شهروندان سنی مذه، عضویت در گروه حزب الفرقان، عضویت در جبهه همبستگی ملی اهل سنت ایران و عضویت در گروه داعش، از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی عنوان شده است.

قابل ذکر است که این شهروندان سنی مذهب به مدت ۱۰ الی ۱۲ ماه در سلول‌های انفرادی وزارت اطلاعات مشهد به سر برده‌ و به مدت ۴ سال در زندان وکیل آباد مشهد بصورت بلاتکلیف سپری کرده‌اند. آنها پس از ۴ سال با احکام اعدام و برخی نیز با حکم سنگین ۱۵ سال حبس مواجهه شده‌اند.

پس از ۱۱ ماه که پرونده این افراد به دیوان عالی کشور فرستاده شده تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است.

قابل ذکر است که این احکام بصورت مخفیانه صادر شده و تا دو روز پیش خانواده‌های آنها از احکام صادره اطلاعی نداشته‌اند.

تاریخ صدور حکم ۲۷/۶/۱۳۹۸ شعبه ۹۰۴ دادگاه مشهد بوده است و هیچکدام از زندانیان وکیل نداشته‌اند.

بازپرس اول پرونده حسن حیدری بازپرس دوم بازرگانی منش و قاضی پرونده محمود داودآبادی و همچنین مستشار پرونده نیز علی اکبر فرهیخته اصل بوده است.

قابل ذکر است که اتهام بیشتر این افراد عضویت در گروه همبستگی ملی اهل‌سنت ایران است که مابین سالهای ۷۱ تا ۷۶ فعالیت داشته و سن این افراد در آن زمان ۱۰ الی ۱۲ سال بوده است.

به گزارش یک منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت: این افراد در بازجویی بر اثر شدیدترن توهین‌ها و شکنجه‌ها‌ و با زور و فشار عضویت در این گروه‌ها را اعتراف کرده‌اند.

این منبع افزود بازپرس پرونده به نام حسن حیدری شخصا نیز متهمین را مورد ضربات شلاق و همچنین تهدید قرار داده است.

این درحالی است که اعتراف زیر شکنجه و فشار فاقد اعتبار قانونی و شرعی می‌باشد.

این منبع افزود این زندانیان بارها لب‌ها و چشمان خود را دوخته‌اند و خواهان حکمی عادلانه بوده‌اند که با بی‌توجهی دستگاه قضا روبرو شده‌اند، همچنین آقای فرهاد شاکری مدت ۴ ماه و ۱۷ روز اعتصاب غذای خشک کرده که مسئولان زندان به آن توجهی نکرده و او را با سرم زنده نگهداشته‌اند.