حمله موشکی سپاه به شرق فرات

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به حمله مسلحانه ۳۱ شهریور به رژه نظامی در اهواز که سرانجام گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفته بود به شرق فرات حمله موشکی کرد. سپاه می‌گوید: شمار زیادی از تروریست‌های «تکفیری» کشته شده‌اند.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد دوشنبه ۹ مهر در اطلاعیه‌ای از حمله موشکی به مقر داعش در شرق فرات در کشور سوریه توسط یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه و کشته شدن شمار زیادی از افراد این گروه خبر داد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصاویری از سامانه‌های موشکی سپاه در کامیاران در استان کرمانشاه نشان داد. نقشه ای که در تلویزیون نشان داده شد، به این اشاره داشت که موشک‌های سپاه از آسمان تکریت در عراق وارد حریم هوایی سوریه شده‌اند و در تزدیکی شهر بوکمال در شرق فرات به هدف‌هایی اصابت کرده‌اند. بوکمال تحت کنترل ارتش سوریه است، اما همچنان مورد تهاجم داعش قرار دارد.

سپاه پاسداران در اطلاعیه بامداد ۹ مهر خود اعلام کرده که موشک‌ها از نوع ذوالفقار و قیام به ترتیب با برد ۷۵۰ و ۸۰۰ کیلومتر بوده‌اند.

در شبکه‌های اجتماعی این شایعه منتشر شده که برخی از موشک‌های سپاه پاسداران در کرمانشاه سقوط کرده و سبب وقوع آتش‌سوزی‌هایی در این منطقه شده است. هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی این ادعا را تکذیب کرده است.

در هفته‌های گذشته این سومین بار است که ایران از روی انتقام‌جویی به اهدافی حمله موشکی می‌کند.

سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در سخنانی که در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان حادثه اهواز ایراد کرد، گفت که واکنش سپاه به حمله تروریستی در اهواز «پشیمان‌کننده، ویرانگر و نابودکننده» است. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز گفته بود «بر اساس گزارش‌ها این کار بزدلانه کار همان افرادی است که هر جا در سوریه و عراق گرفتار می‌شوند، آمریکایی‌ها نجاتشان می‌دهند و دستشان در جیب سعودی و امارات عربی است. مطمئناً گوشمالی سختی به عوامل این اقدام خواهیم داد.»

سپاه پاسداران در واکنش به حمله تروریستی ۳۱ شهریور به رژه نظامی در اهواز به عربستان سعودی و امارات متحده عربی هشدار داده که  جمهوری اسلامی عبور از خطوط قرمز خود را بی‌پاسخ نمی‌گذارد. سردار پاسدار حسین سلامی در سخنانی که هفته گذشته در نماز جمعه تهران ایراد کرد گفت به رژیم عربستان و امارات هشدار می‌دهیم شما تحمل تیغ انتقام ما را ندارید.