حمله تلافی‌جویانه سپاه به دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق

سپاه پاسداران ایران بامداد چهارشنبه ۱۸ دی از حمله تلافی‌جویانه خود به دو پایگاه‌ عراقی که مقر نیروهای نظامی ایالات متحده هستند، خبر داد.

این نهاد نظامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «رزمندگان شجاع نیروی هوافضای سپاه در عملیاتی موفقیت آمیز به نام شهید سلیمانی با شلیک ده‌ها فروند موشک زمین به زمین پایگاه عین الاسد را درهم کوبیدند».

در پی انتشار این خبر،خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه ادعا کرد که در این حمله موشکی «دست‌کم ۸۰ نظامی آمریکایی کشته و حدود ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند».

هنوز هیچ منبع مستقل و رسمی این آمار را تایید نکرده و از واکنش اولیه کاخ سفید به این حمله هم چنین برنمی‌آمد که حمله سپاه تلفات سنگین بر جای گذاشته باشد.

پایگاه هوایی عین‌الاسد بزرگترین پایگاه نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق محسوب می‌شود. این پایگاه در استان انبار، غرب عراق قرار دارد. دومین پایگاهی که هدف قرار گرفت در نزدیکی فرودگاه شهر اربیل کردستان عراق است.

وزارت دفاع آمریکا تایید کرده است که بیش از دوازده موشک به پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق و یک پایگاه دیگر در اربیل شلیک شده است. گزارشی از تلفات حملات موشکی سپاه منتشر نشده است.

پایگاه عین‌الاسد که مورد حمله موشکی سپاه قرار گرفته است، همان پایگاهی است که ۲۶ دسامبر ۲۰۱۸ دونالد ترامپ از آن بازدید کرده بود.

سپاه پاسداران به کشورهای منطقه هشدار داده است که اگر از پایگاه‌های آمریکا در این کشورها حمله‌ای صورت گیرد، آنها را هدف قرار خواهد داد.

اسماعیل کوثری، جانشین قرارگاه ثارالله سپاه، نیز به خبرگزاری مهر گفته که حمله موشکی امروز سپاه «اقدام اولیه» بوده است.

وی گفته که «آمریکا باید منطقه را خالی کند» و از مقام‌های ایالات متحده خواسته است که برای تحقق این موضوع به دونالد ترامپ فشار بیاورند.

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه همچنین به نقل از یک «منبع آگاه» نوشت: «۱۰۴ نقطه حساس از مواضع آمریکا در منطقه شناسایی شده که به محض اولین خطای آمریکایی‌ها منهدم خواهد شد.»

سخنگوی کاخ سفید لحظاتی پس از حملات موشکی ایران گفت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان این حملات قرار گرفته است.

استفانی گریشام گفت: «ما در جریان گزارش‌های مربوط به حملات علیه تاسیسات آمریکا در عراق هستیم. رئیس‌جمهور در جریان قرار گرفته‌اند و اوضاع را از نزدیک رصد می‌کنند و در حال مشورت با تیم امنیتی خود است».